Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Sivri dili ve diğer devlet başkanlarına karşı kullandığı hakarete varan ifadelerle tanınan Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'nin hedefinde bu kez Avrupa Birliği vardı. Duterte, Avrupa Birliği için "o. ç." ifadesini kullandı.

Avrupa Birliği'nin, uyuşturucu çeteleriyle mücadelede izlediği kanlı yöntemleri eleştirmesini kınayan Filipinler Devlet Başkanı, "Avrupa Birliği, bizden uyuşturucuyla mücadele için sağlık odaklı çözümler bulmamızı istiyor. O... ç..... Onları yakalayıp, hapse atmaktansa diğer ülkeler gibi klinikler inşaa etmemizi istiyorlar. Oraya gidecekler, onlara metamfetamin enjekte edilecek ve tekrar dışarı çıkacaklar." ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği yetkilileri geçtiğimiz hafta, Filipinler'de gerçekleşen çok sayıda yargısız infaz için kınama yayınlamıştı. AB, Filipinler'e müşterilerin değil yasadışı uyuşturucu kaynaklarının hedef alınması gerektiğini söylemişti.

Göreve geldiğinden bu yana ülkedeki uyuşturucu çeteleri ve kullanıcılarına savaş açan Duterte yönetimi, ülkede gerçekleşen 2500'den fazla ölüm nedeniyle insan hakları gruplarının tepkisini üzerine çekmişti.