Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, "Başka bir kıtada yeni seçilen bir başkan, İngilizlerin AB’den ayrılmasına doğrusu elini ovuşturarak sevindi ve diğer ülkelerden de aynısını yapmasını istedi. Böyle devam ederse ben de Ohio’nun bağımsızlığını ve Teksas’ın ABD’den ayrılmasını isteyeceğim." dedi.

Juncker, Avrupa Parlamentosu'nda (AP) en büyük gruba sahip olan Avrupa Halk Partisi'nin Malta’da düzenlenen toplantısında yaptığı konuşmada, İngiltere’nin AB'den ayrılmasının (Brexit) her şeyin sonu olmadığını belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın daha önce yaptığı Brexit açıklamalarını eleştiren Juncker, "Başka bir kıtada da yeni seçilen bir başkan, İngilizlerin AB’den ayrılmasına doğrusu elini ovuşturarak sevindi ve diğer ülkelerden de aynısını yapmasını istedi. Böyle devam ederse ben de Ohio’nun bağımsızlığını ve Teksas'ın ABD'den ayrılmasını isteyeceğim." ifadelerini kullandı.

AB Komisyonu’nun daha önce ortaya koyduğu "beyaz kitabı" anımsatan Juncker, buradaki fikirlerin Avrupa’da tartışılmasını ve bu tartışmalara tüm insanların katılmasını istedi.

Juncker, "Sürekli Komisyon'un emretmesinden, dikte etmesinden, talep etmesinden, zorlamasından şikayet etmek yerine şimdi hükümetlerin, parlamentoların ve sivil toplumun ne istediğini ifade etmesi gerekiyor." şeklinde konuştu.

Avrupa’nın ekonomik ve para birliğini derinleştirmesi gerektiğini anlatan Juncker, savunmaya da daha fazla katkı sağlanması gerektiğini kaydetti.

Avrupa ve avro konusunda kuşkulu olanlarla konuşmak gerektiğini ancak popülistlerle konuşma ihtiyacının bulunmadığını ifade eden Junker, insanların haklı sorunlarının dinlenmesi gerektiğini kaydetti.