Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

İngiltere İçişleri Bakanı, Manchester saldırganının yalnız hareket etmediğini açıkladı.

Saldırıyı gerçekleştiren Salman Abadi'ye yardım eden kişilerle ilgili soruşturma tamamlanana kadar terör tehdidi seviyesinin 'kritik' durumda kalacağını belirten Bakan Ruud, ordudan yardım alınmaya da devam edileceğini duyurdu. Açıklamaya göre, 3800 asker İngiltere sokaklarında görev yapacak ve tamamen polise bağlı çalışacak.

Ruud, ayrıca Salman Abadi'nin saldırı öncesinde İngiliz istihbarat birimlerince bilinen isimlerden biri olduğunu belirtti.

Öte yandan Fransa İçişleri Bakanı, Salman Abadi'nin daha önce Suriye'ye seyahat ettiğini duyurdu.

3 KİŞİ GÖZALTINDA

İngilterede, önceki gece ülkenin kuzeybatısındaki Manchester kentinde yaşanan terör saldırısıyla bağlantılı olduğu iddiasıyla 3 kişi daha gözaltına alındı.

Manchester polisinden yapılan açıklamada, Manchester Arena konser salonunda yaşanan saldırının ardından başlatılan soruşturma çerçevesinde, olayla bağlantılı olarak Güney Manchester bölgesinde 3 kişinin daha gözaltına alındığını bildirdi.

Aynı soruşturma kapsamında dün de yine Güney Manchesterda 23 yaşındaki bir erkek gözaltına alınmıştı.

İngiltere Ulusal Terörle Mücadele Birimi Komiser Yardımcısı Mark Rowley, soruşturmanın ve operasyonların hızlı ve etkili şekilde devam ettiğini söyledi.

Rowley, yetkililerin halen saldırganın tek başına mı yoksa bir grubun parçası olarak mı eylemi gerçekleştirdiğini tespit etmeye çalıştıklarını vurguladı.

ÜZERİNDE BIÇAK BULUNAN KİŞİ GÖZALTINDA

Bu arada Londra polisinden yapılan açıklamada, bu sabah yerel saatle 10.40'da (TSİ 12.40) Buckingham Sarayı'nın karşısındaki The Mall caddesinde, üzerinde bıçak olduğu tespit edilen bir kişinin gözaltına alındığı kaydedildi. Başkent polisi, gözaltının herhangi bir terör olayı ya da Manchester'daki saldırıyla bağlantısının bulunmadığını bildirdi.

İngilterede iç istihbarat servisi MI5'ın bünyesindeki Ortak Terör Analiz Merkezi, terör tehdit seviyesini dün akşam "ciddi"den "kritik"e yükseltmişti. "Kritik" seviye, İngiltere'deki terör tehdit seviyeleri skalasındaki en yüksek basamağı teşkil ediyor.

Manchester Arena konser salonunda önceki gece ABD'li şarkıcı Ariana Grande'nin konserinin sonunda yaşanan bombalı saldırıda aralarında çocukların da bulunduğu 22 kişi hayatını kaybetmiş, 59 kişi yaralanmıştı. Polis, adını Salman Abedi olarak açıkladığı saldırganın da patlama sırasında öldüğünü bildirmişti.

Manchester'da bir kısmı çocuk 22 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan terör saldırısının ardından olay anına dair detaylar da yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

23 yaşındaki şarkıcı Ariana Grande'nin sahneye çıktığı 21 bin kişilik Manchester Arena'da düzenlenen terör saldırısının ardından geriye dehşet verici görgü tanıklıkları kaldı.

Bu tanıklıklardan biri 12 yaşındaki kızı Arin ile birlikte Manchester Arena'ya gelen Mark Harrison'a aitti. Harrison, "Üç saniyelik bir sessizlik oldu. Sonra birileri çığlık attı" sözleriyle Manchester'daki panik ve katliam gecesinin nasıl başladığını anlattı.

İki kızıyla birlikte konserde olan 43 yaşındaki Heidi Hemblys, ev yapımı patlayıcının patlamasından kısa bir süre sonra kızlarının kolundan tutup yangın çıkışına yönlendirdi. Gözyaşları içerisinde kafasını tutan bir adam ve patlamanın etkisiyle parçalanmış insan bedenleri gördüler. Hemblys, "İnsanların bunun bir bomba olduğunu söylediğini duyduk. Bu yüzden çocuklarıma yalan söyleyemedim. Eğlenceli bir gece olmalıydı ama kesinlikle dehşet vericiydi" sözleriyle o anları anlattı.

Pazartesi günü yerel saatle 22.33'ten itibaren acil servis telefonları tam 240 kez yardım çağrısı için çaldı. Manchester polisi artçı bir saldırıdan kaçınmak için Manchester Arena yakınındaki Victoria metro istasyonunu kapattı. Victoria metro istasyonunun kapısında kalan Moir, "Her yerde yaraları olan insanlar vardı. İnsanlar ağlıyordu. İnsanlar çocuklarını aramaya çalışıyor, çocukları için çığlık atıyordu" sözleriyle saldırının hemen sonrasındaki atmosferi özetledi.

14 yaşındaki oğluyla konsere katılan ancak oğlu yüksek sesten rahatsız olunca konserden erken ayrılan 43 yaşındaki Gina Bhaird, patlama haberiyle ilgili olarak "İlk başta buna inanamıyorsunuz. Ses onu etkiledi ve bu yüzden konserden erken ayrıldık" diyor ve ekliyor "Hiç böyle bir şey görmemiştim"