Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

ABD'de bir süredir gündemin bir numaralı maddesi olan Rusya'nın 2016 seçimlerine müdahale ettiği ve Donald Trump'ın seçilmesini sağladığı iddialarını içeren soruşturmada oklar Trump'ın damadı ve danışmanı Jared Kushner'e dönmüş durumda.

Dün Kushner'in FBI soruşturmasına takıldığını duyuran The Washington Post gazetesi bugün de Kushner'in Trump'ın ekibiyle Kremlin arasında gizli iletişim hatları oluşturmaya çalıştığını öne sürdü.

Habere göre, Rusya'nın ABD Büyükelçisi Sergey Kislyak Moskova yönetimine ilettiği bilgide, Kushner ve Beyaz Saray eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn'in Trump Tower'da bir görüşme talep ettiğini söyledi. Kushner'in ayrıca Moskova yönetimiyle iletişime geçmek için Rusya'nın ABD'de bulunan diplomatik tesislerini kullanmayı önerdiği iddia edildi.

The New York Times ise, Rus diplomatlarla ilişkilerinin açığa çıkmasının ardından görevinden istifa eden Michael Flynn'in üst düzey Rus askeri yetkililerle Suriye ve diğer konularda görüşmek için bir hat kurulmasını istediğini iddia etti.

Geçtiğimiz aylarda da Trump'ın damadı Kushner'in Rus Büyükelçi Kislyak ve Rus banker Sergey Gorkov ile bir araya geldiği ve yaptırımların kaldırılması dahil birçok konuyu görüştüğü iddia edilmişti. Ayrıca Trump'ın başkanlığı devraldığı süreçte görev yapan geçiş ekibinin, Putin ile doğrudan iletişime geçilmesini sağlayacak gizli bir iletişim hattı kurulmasının yollarını aradığı iddiaları da ABD basınında yer almıştı.