Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Londra'da bulunan 24 katlı Greenfell Tower'da yaşanan yangınla ilgili, Londra İtfaiye Direktörü Danny Cotton yeni bir açıklama yaptı. Cotton, arama çalışmaları sırasında hayatta kalan kimseyle karşılaşmayı beklemediklerini açıkladı. Yangında ölü sayısının 17'ye yükseldiği belirtildi.

Cotton yaptığı açıklamada, ekiplerin binanın en üst katına kadar ulaştığını ancak güvenlik nedeniyle binada henüz kapsamlı bir arama yapılamadığını söyledi.

Yetkililerin, yangında hayatını kaybedenlerin sayısına dair net bir bilgisi olmadığını belirten Cotton, bina içerisinde yapılacak kapsamlı araştırmada hayatta kalan kimseye rastlamayı beklemediğini söyledi. Cotton, itfaiyecilerin güvenliği sağlandığı andan itibaren binada arama çalışmalarının başlayacağını söyledi

Dün yapılan açıklamada, yangında en az 12 kişinin hayatını kaybettiği ancak ölü sayısının artmasından endişe edildiği belirtilmişti. İngiltere'yi sarsan facianın bilançosunun binada yapılacak kapsamlı arama ve temizlik çalışmasının ardından netleşmesi bekleniyor.

24 katlı Greenfell Tower'da 120 daire bulunuyordu ve bu dairelerde yaklaşık 600 kişinin yaşadığı tahmin ediliyor.

İLK KURBAN SURİYELİ BİR MÜLTECİ

Londra'daki yangında hayatını kaybedenlerden ilkinin kimliği açıklandı. The Sun'da yer alan habere göre, Suriyeli göçmen Muhammed Al Haj Ali Greenfell Tower'da yaşanan faciada yaşamını yitirdi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Suriye Dayanışması isimli grup, "Onun İngiltere'de güvende olduğunu düşünen ailesi için çok üzgünüz. Huzur içinde uyu." mesajını yayınladı.

25 yaşındaki Muhammed'in Suriye'deki iç savaştan kaçarak, kardeşi Ömer ile birlikte Londra'ya taşındığı, Ömer'in de hastanede tedavi altına alındığı belirtildi.

İNGİLTERE BAŞBAKANI THERESA MAY OLAY YERİNİ ZİYARET ETTİ