Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

ABD'de yaşayan Türkler, Beyaz Saray'ın resmi internet sitesinde "Adalet için Fetullah Gülen'i Türkiye'ye İade Edin" başlığıyla bir imza kampanyası başlattı.

Beyaz Saray'ın internet sitesindeki "Dilekçe" bölümünde açılan imza  kampanyası metninde, 15 Temmuz'daki darbe girişimi gecesi yaşananlar anlatıldı ve  darbe girişimini FETÖ'nün gerçekleştirdiğine vurgu yapıldı. 

Darbeye teşebbüs edenlerin 249 kişiyi öldürdüğü ve 2 bin 195 kişiyi de  yaraladığı hatırlatılan metinde, "Tüm kesimlerden Türk milleti demokrasiyi  savundu ve darbe girişimi geri püskürtüldü. Türkiye'de darbenin bastırılması  tarihi bir andı." ifadelerine yer verildi. O tarihten itibaren ABD'de yaşayan Türklerin FETÖ elebaşı Gülen'in  iadesi için çaba gösterdikleri vurgulanan açıklamada, "(Darbe girişiminde)  hayatını kaybedenlerin ve yaralananların acısının dinmesi için ABD yönetiminin Fetullah Gülen'i Türkiye'ye en hızlı şekilde iade edeceğine inanıyoruz." denildi. 

İmza kampanyasına, Beyaz Saray'ın resmi internet sayfasındaki "Dilekçe"  (petitions) bölümünden "petitions.whitehouse.gov" adresinden ulaşılabiliyor. 

 
 

 

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin birinci yıldönümünde ABD’yi FETÖ elebaşısı Fethullah Gülen’in iadesini sağlayacak delillerin ele geçirilmesi için işbirliğine davet etti. Reuters haber ajansına darbe girişimini değerlendiren Kılıç, ABD’nin Gülen’in iadesi konusundaki tavrının üzüntü verici olduğunu belirtti.

Gazete Habertürk'ün haberine göre ABD’nin Gülen’in darbecilerle ilişkisinin tam olarak açığa çıkarılması için Washington’daki güvenlik teşkilatlarının veri ağlarının kullanılacağı bir soruşturmanın önemine değinen Kılıç, “Bize bu konuda yardım etmeliler. Bizim ABD’de ulusal istihbarat yetkimiz yok” dedi. ABD’deki Başkan Donald Trump yönetiminin meseleyi eski Başkan Obama yönetiminden daha fazla ciddiye aldığını belirten Kılıç, “ABD, Gülen konusunda bir karara varmış gibi görünmüyor, bu yönde bir işaret henüz yok” dedi.

DARBENİN YAZILI EMRİ

Darbeye karışan bazı isimlerin Pennsylvania’da konuşlu Gülen’i ziyaret ettikleri konusunda itiraflarda bulunduklarını da hatırlatan Kılıç, henüz daha somut delillere ulaşılıp ulaşılmadığı yönündeki soruya “Eğer Gülen tarafından gizlice hazırlanan darbe girişimi için ordu içindeki takipçisi darbecilere verilmiş bir yazılı emri kastediyorsanız bu beyhude bir talep olur” cevabını verdi. ABD Adalet Bakanlığı yetkilileriyse konuyla ilgili sorulara cevap vermek istemediler.