Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, katıldığı bir TV programında Türkiye hakkında açıklamalarda bulundu.

Moore, CNN Türk'te katıldığı programda, "Türkiye FETÖ'yü 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında olan bir ülke olarak görüyor, İngiltere de böyle görüyor mu?" sorusuna Gülen yapılanmasını bir "terörist örgüt" olarak tanımaları için belirli bir süreç gerektiğini söyledi. Ayrıca Moore, "Fakat bu önemli değil, bu darbe girişiminin arkasında Gülen hareketinin olduğunu iyi biliyoruz." dedi.

"GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE İLE MENFAATLERİMİZ ÖRTÜŞÜYOR" 

Başbakan Theresa May'in darbeden 2 gün önce göreve başladığını ve bunun yeni hükümetin karşılaştığı ilk uluslararası kriz olduğunu belirten Moore, İngiltere'nin darbe girişiminin ardından Türkiye'nin yanında durduğunu belirterek, "Başbakan May 13 Temmuz'da göreve başladı fakat çok erken aşamada bana belli emirler verdi: Türk hükümetine tam destek verin. Çünkü bu darbe girişiminin gerçek yüzünü iyi tanıdı." dedi 

Moore, İngiltere'nin AB Bakanı Allan Duncan'ın darbeden 4 gün sonra Türkiye'ye Batı ülkelerinden gelen ilk bakan olduğunun altını çizerken kendisi için "İngiliz derin devletinin adamı" gibi ifadelerin kullanılması hakkına ise "Türk halkı komplo teorilerini çok seviyor. Biz İngiltere olarak Türkiye'yi bölmek istemiyoruz. Bunlar çok saçma iddialar. Güçlü bir Türkiye, İngiltere'nin de menfaatleri ile de örtüşüyor" dedi. 

Büyükelçi Moore, Türkiye'de Büyükada'da yapılan toplantıdaki tutuklanmaları ise eleştirdi. "Milletvekilleri, yöneticiler ve en son Uluslararası Af örgütü liderleri tutuklandı. Bu durum bizim için endişe vericidir" diyen Moore, Büyükada toplantısındaki tutuklanmalar hakkında savcının hazırladığı iddianameyi okuduğunu ve herhangi bir suç bulamadığını söyledi: "İnşallah yakın gelecekte mahkeme serbest bırakacaktır. Çünkü bu durum Türkiye'ye de zarar veriyor." 

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma sürecinde (Brexit) Türkiye ile İngiltere arasındaki Ankara Anlaşması'na yönelik gelişmeleri de değerlendiren Moore, "Ankara Anlaşması hâlâ geçerli. Müracatları almaya devam ediyoruz" ifadelerini kullandı ve ekledi: 

"Ankara Anlaşması'nın geleceğini bilmiyorum. Brexit konusunda inanılmaz bir çalışmamız var. Belki listenin birinci sırasında değil ama gelecek aylarda Türk yetkililerle görüşeceğiz."