Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Rusya ile gizlice anlaşmadığını ve arkadan iş çevirmediğini belirten Kushner, "Ben herhangi bir yabancı hükümetle gizlice iş çevirmedim, ne de çeviren birini tanıyorum." şeklinde konuştu.  

"Ben uygunsuz bir görüşme yapmadım, Rus fonları bize yardım etmedi, ben özel sektörde kazandım." diyen Kushner, Rus temsilcilerle 4 kez görüşmesi iddiasını ise kabul etti.

Başkan Donald Trump'ın oğlu Trump JR hakkında ise, "Rusya hükümetinin Donald Trump'ın seçim kampanyasına yardımcı olan maillerini okumadım." dedi.

Rusya’nın Amerikan başkanlık seçimlerine müdahalesini araştıran Senato İstihbarat Komisyonu’nda bugün kapalı kapılar ardında ifade veren Kushner, oturum öncesinde 11 sayfalık yazılı açıklama yayımladı. Kushner’in yarın da Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu’nda konuşması planlanıyor. 

Kushner, “Paylaştığım kayıt ve belgeler, kampanya ve geçiş döneminde yaptığım binlerce görüşme arasında Rus temsilcilerle belki 4 temasım olduğunu gösterecek. Bunların hiçbirinin seçimler üzerinde herhangi bir etkisi olmadı ve akılda kalır nitelikte temaslar değiller” diye yazdı. 

Rusya’nın Washington Büyükelçisi Sergey Kislyak’la yaptığı bazı görüşmelere de değinen Kushner, bu görüşmelerde ABD-Rusya ilişkilerinin geliştirilmesi niyeti üzerinde konuştuklarını söyledi ancak Kislyak’la telefonda bundan daha ileri düzeyde diyaloglarının olduğu şeklindeki haberleri reddetti. 

Senato, İçişleri ve Adalet Bakanlığının özel danışmanları, Rusya'nın 2016 ABD seçimlerinde ABD Başkanı Donald Trump'ın lehine bir müdahalede bulunup bulunmadığını araştırıyor. Rusya ve Trump'ın kabul etmediği ancak Trump'ın ekibi ile bir anlaşmanın var olup olmadığının özel danışmanlar tarafından incelendiği bildirildi. 

Başkan Donald Trump'ın oğlu Trump Jr, damadı Jared Kushener ve eski kampanya yöneticisi Paul Manafort Rusya'nın 2016 ABD seçimlerine müdahil olması ile ilgili olarak süren davada Donald Trump JrJared Kushner and Paul Manafort, Rus yetkililerle olan bağlantıları ile ilgili sorgulanacak. Sorgulamada ana konu, Trump Jr ve ekibinin geçen yaz Rus Avukat Natalia Veselnitskaya ile görüşmesi olacak.