Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Çin'den sert Kuzey Kore açıklaması: Bardağı taşıran son nokta!

    Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin yaptığı açıklamaya göre "Kuzey Kore'nin gerginliklerinin bardağı taşıran son noktaya ulaştığını" söyledi.

    Yi, olaylarla ilişkisi olan bütün ülkeleriprovokasyonlardan kaçınmaya, özellikleABD-Güney Kore askeri tatbikatlarının durdurulmasına ve Kuzey Kore'nin de füze testlerini askıya almasına çağrı yaptı.

    Bakan,"Bu kadar çok olaydansonra, konunun barışçıl yollarla çözümüne daha yakın olduklarını düşünüyorlarsa yanılıyorlar." dedi.

    Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, başkent Pekin’de düzenlediği basın toplantısında, Pyongyang'ın füze denemesinden sonra Kore Yarımadası'nda tansiyonun iyice yükseldiğini belirterek, Kuzey Kore’nin Birleşmiş Milletler’in (BM) kararlarına karşı geldiğini söyledi.

    İlgili tüm ülkeleri bölgede tansiyonu tırmandıracak, karşılıklı tahrik edici eylemlerden uzak durmaya çağıran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, sorunun ancak tarafların birbirinin güvenlik endişelerini göz önünde bulundurarak müzakere masasına oturmasıyla çözülebileceğini vurguladı.

    Sözcü Hua, baskı ve yaptırımların Kuzey Kore sorununu çözemeyeceğini dile getirdi.

    Kuzey Kore, bu sabah erken saatlerde balistik füze denemesinde bulunmuş, Japonya üstünden geçen füze Büyük Okyanus'a düşmüştü.

    BM, ay başında füze programı nedeniyle Kuzey Kore'ye ihracatı yasaklamış, bu ülkeye yapılacak yatırımları sınırlayan yeni yaptırımların uygulanmasını kabul etmişti.

    Pekin yönetimi de iki hafta önce BM'nin ilgili yaptırım kararıyla uyumlu olarak Pyongyang yönetiminden demir, demir cevheri, kömür, kurşun ve kurşun cevherinin yanı sıra deniz ürünleri ithalatının yasaklandığını açıklamıştı.

    ÇİN'DEN KISITLAMA KARARI

    Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunyin,Kuzey Kore'nin Japonya'ya füze fırlatması sonrasında Kuzey Kore'ye her yönden kısıtlama çağrısında bulundu.

    REKLAM
    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ