Bombalı saldırılarda yaralanarak, kolunu, bacağını, ayağını ve elini kaybeden askerler, son teknoloji ürünü protez takıldıktan sonra, 50 milyon dolara yeni kurulan rehabilitasyon merkezine gönderiliyor. Bu merkezde fiziksel ve psikolojik yardım alan askere, belli kriterlere uyum gösterdiği takdirde, yeniden görev veriliyor. Görev verilen askerlerden bazılarının yeniden Irak’a gönderilmesi, soru işaretlerine yol açtı. Bazı askeri uzmanlar, asker sıkıntısı çekildiği için bu yola başvurulduğunu savundular. Daha önce, çatışma sırasında kolu bacağı kopan asker, tedavi edildikten sonra emekliye sevk ediliyordu.

Afganistan ve Irak’ta yaralanarak protez takılan 600 askerden 31’ine yeniden görev verildi. Mayına basarak sağ ayağını yitiren Binbaşı David Rozelle (34),Irak’a dönen subaylardan biri. Savaş alanında çatışmaya bile girdiğini belirten Rozelle, muharip askerler arasında, kendisi gibi 7 protezli gördüğünü, bunların arama dahil her türlü tehlikeli görevi yaptıklarını söyledi. Rozelle, zırhlı bir birliğe komuta ediyor ve keşif operasyonlarına katılıyor.
 

Bir yıl önce içinde bulunduğu Humvee’nin altında bomba patlayan ve sol bacağı dizinin altından kopan, sağ ayağında ise üç parmağını kaybeden çavuş Tawan Williamson son teknoloji ürünü protez bacakla artık koşmayı bile başarabiliyor. Williamson, yeniden göreve çağrılacağı günü bekliyor. Yeni görev yeri, Japonya, Okinava’daki ABD üssü olacak.