Japonya’daki Osaka Üniversitesi’ne bağlı Bilim ve Araştırma Enstitüsü’ndeki bilim adamları, 33 kilo ağırlığında ve 1.30 metre boyunda CB2 isimli bir insansı robot geliştirdi. Çocuk boyutlarındaki CB2, sahip olduğu optik, işitsel ve dokunmatik sensörler yardımıyla görebiliyor, duyabiliyor ve hissedebiliyor.

Ayrıca vücudundaki esnek eklemler ve yumuşak derisi sayesinde 1-2 yaş aralığındaki bir çocuğun fiziksel hareket kabiliyetine sahip. Çocuk robot, etrafında dönebiliyor ve ayağa kalkabiliyor. Vücudunun içindeki 51 adet erişim düzeneği ise sıkıştırılmış havayla birleşerek karmaşık hareketleri sarsıntısız yapabilmesine olanak sağlıyor. 200 adet dokunmatik sensörler, silikondan yapılmış gri derinin altında saklı ve robotun çevresine göz kırparak ve mimikler sergileyerek tepki verebilmesini sağlıyor.

CÜMLE DE KURUYOR

Yapay ses telleri sayesinde aynı yaştaki çocuklar gibi zaman zaman çok büyük anlamı olmayan cümleler kuruyor. ‘Çocuk robot’, kendisine öğretilenleri kaydedip daha sonradan hatırlayabiliyor. Hatta beklemediği bir davranışla karşılaştığında gözlerini açarak “şaşırma” tepkisi verebiliyor. Uzmanların bir sonraki hedefi, çocuk robotun zeka seviyesini 3 yaşındaki bir çocuğunkine yaklaştırabilmek.

AKŞAM