Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) internet sitesinde yayınlanan habere göre, Mesut Barzani’yi telefonla arayan ABD Başkanı Bush, Amerika’nın Irak’taki demokratik süreci desteklemeye devam edeceğini söyledi.

Görüşmenin Çarşamba günü akşam saatlerinde gerçekleştiği, Bush ile Barzani’nin Irak’ın geneli ve Kuzey Irak’taki durum hakkında görüş alışverişinde bulunduğu belirtildi.

KYB’nin internet sitesinde, Bush ve Barzani arasında Türkiye’nin Kuzey Irak’taki askeri hareketliliğinin görüşülüp-görüşülmediği konusunda bilgi edinilemediği kaydedildi.

Bush’un Barzani’ye, “Amerika’nın Irak’taki demokratik süreci desteklemeyi sürdüreceğini aktardığı ve “Teröre karşı verilen mücadelede birlikte hareket ederek, ikili ilişkilerimiz devam edecektir” diye konuştuğu bildirildi.

KYB’ye göre Barzani de “Irak’ın siyasal sürecinde etkin rol oynayan ABD Başkanı’na” teşekkür etti.

Öte yandan Irak’a giden ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Negroponte’nin de Mesut Barzani’yi Selahaddin kentinde ziyaret ettiği bildirildi. ABD’nin Irak Koordinatörü David Satterfield’in de hazır bulunduğu görüşmede Irak ve Kuzey Irak’taki siyasi gelişmelerin, Bağdat güvenlik planı ve Irak Anayasası’nda yapılması planlanan düzenlemelerin ele alındığı kaydedildi.

(ANKA)