Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Türkiye ile AB arasındaki üyelik müzakerelerini Fransa'nın engelleyip engellemeyeceği yönündeki bir soruyu, "Önümüzdeki haftalar içinde bu müzakereleri ne engellemeyi ne de frenlemeyi düşünüyoruz" diye yanıtladı.
Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Karel Schwarzenberg ile yaptığı görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan Kouchner, bu kısa açıklamasıyla, son günlerde Fransa'nın özellikle ekonomik ve parasal konularda AB ile açılacak müzakere başlığını engelleyebileceği yönündeki haberleri yalanlamış olsa da farklı yorumlar da yapılıyor.
Yorumlarda, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin aksine Türkiye'nin AB üyeliğini destekleyen ve "Uzun vadede Sarkozy'nin fikrini değiştirmesini umduğunu" gizlemeyen Kouchner'in, bu açıklamasıyla, Fransa'nın tutumunda bir yumuşamaya işaret etmiş olabileceği gibi, "sorunlu bazı başlıklara itiraz etmek, müzakereyi kitlemek veya frenlemek demek değildir" anlamına gelebilecek bir imada da bulunmuş olabileceğine işaret ediliyor.
Sarkozy, bu göreve seçildikten hemen sonra "Türkiye ile randevu aralık ayında" diyerek müzakereleri bu aşamada veto etmeyeceğini ifade etmişti. Daha sonra Sarkozy'nin Türkiye ile AB arasındaki müzakereleri, imtiyazlı ortaklık hedefine doğru yönlendirmeye çalıştığı haberleri yayıldı. Son olarak geçen çarşamba Fransa'nın Avrupa İşleri Bakanı Jean-Louis Jouyet "Müzakerelerin sanki hiç bir şey söylenmemiş gibi devam edeceğini sanmamak gerekiyor" diyerek yönlendirme tezini kuvvetlendirmişti.
"Le Monde" gazetesine bilgi veren bir Fransız diplomat da, Sarkozy'nin "Fransa'nın bu aşamada müzakereleri kilitleme niyeti taşımadığı" yönündeki tutumunun her yeni başlık açılmasına onay anlamına gelmeyeceğini" belirtmiş, AB'nin müzakereye açma hazırlığı yaptığı 3 başlıktan "Ekonomik ve Parasal Birlik"le ilgili olanının doğrudan AB üyeliğini amaçladığını, bu nedenle sorunlu olduğunu dile getirmişti.