Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Cumartesi günü İran devlet televizyonunda konuşan İranlı bilimadamı Shahram Amiri, ABD'nin kendisine İran casusu olduğunu itiraf etmesi için baskı yaptığını iddia etti. Amiri, bunu kabul etmesi halinde ABD'nin İran'a casus takası önermeyi planladığını, casus takasında ise kendisine karşılık İran'dan geçen yıl temmuz ayında İran-Irak sınırında tutukladığı üç ABD'li bisikletçiyi talep edeceğini söyledi.

AFP'nin haberine göre Amiri, İran sınır güvenliği tarafından yakalandığında "Bisikletli tatil nedeniyle buradayız" diyen üç ABD'li bisikletçinin İran'a sızmaya çalışan Amerikan casusları olduğunu, bu yöntemin ABD'li casusların kullandığı bir yöntem olduğunu da iddia etti.
İran 27 yaşındaki Shane Bauer, 31 yaşındaki Sarah Shourd ve 27 yaşındaki Josh Fattal'ı tutukladığında Washington Tahran'a defalarca "işaretlenmemiş olan sınırı yanlışlıkla geçen tatilcileri" derhal serbest bırakması çağrısında bulunmuştu.

Bir yıldan uzun süredir ABD tarafından tutuklu bırakıldığını ve sorgulandığını söyleyen Amiri, "ABD'li ajanlar benden CIA içine sızmış olan İranlı bir istihbarat ajanı olduğumu söylememi istediler. Eğer bunu kabul etseydim, muhtemelen bir ajan takas programından kullanılacaktım. Takas edilecek olan diğer ajanlar ise İran'ın yakaladığı bisikletçiler olacaktı" dedi. İranlı bilimadamı geçen yıl Farsça konuşan iki CIA ajanı tarafından silah zoruyla kaçırıldığını da ekledi.

ABD ise Amiri'nin ABD'de alıkonulduğu iddiaları defalarca reddetmişti. ABD'li ajanların Tahran'daki Aştar Teknoloji Üniversitesinde kendisi tarafından yapılan 'sağlık fiziği' araştırmaları hakkında yanlış bilgilere sahip olduğunu söyleyen Amiri, "Üniversiteyi nükleer araştırmalar yapılan bir yer olarak görüyorlar. İlgisiz sorular sorup durdular ve İran'ın barışçıl nükleer çalışmalarıyla nükler silah imalatı arasında sürekli olarak bağlantı kurmaya çalıştılar" dedi. Sorulara sürekli olarak negatif cevap vermesinin ardından kendisini yalan makinasında teste tabi tuttuklarını belirten Amiri, kendisinin İranlı ajanlarla bağlantıya geçtiğini farkettiklerinde ise çok sinirlendiklerini açıkladı.

Amiri, bu çabaların sonunda birşey elde edemeyen CIA ajanlarının kendisini İran'a geri göndermeye karar verdiğini söyledi.