Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Bir kaza sonucu 16 yıl önce kol ve bacaklarını kaybeden Philippe Croizon adlı 42 yaşındaki Fransız, Manş Denizi’ni yüzerek geçmeyi başardı; hem de 13 saatte

Kerim ÜSTER / GAZETE HABERTÜRK / PARİS

FRANSA’da 16 sene önce geçirdiği bir kazada kol ve bacaklarını kaybeden Philippe Croizon (42), protezli uzuvlarıyla Manş Denizi’ni yüzerek geçmeyi başardı. Geçtiğimiz cumartesi günü İngiltere’nin Folkestone Kasabası sahilinden sabah saatlerinde kulaç atmaya başlayan Croizon, öngörülenden çok daha önce, 13 saatte Fransa topraklarına ulaştı. Manş Denizi’ni 24 saatte geçmesi beklenen Croizon, bu tarihi başarısıyla herkesi şaşırttı.

‘KENDİMLE SAVAŞTIM’
Hedefine ulaşmak için iki yıl boyunca gece gündüz çalışan Croizon, ucunda paletler bulunan özel tasarlanmış protez bacaklar kullandı. Fransız France Info Radyosu’na konuşan Croizon, gözyaşlarını tutamayarak “Bu kendime açtığım bir savaştı. Başardım! Bu harika bir şey” dedi. Croizon’ın bir sonraki hedefi ise Cebelitarık Boğazı’nı geçmek. 1994’te televizyon antenini düzeltirken akıma kapılarak kol ve bacaklarını kaybeden Croizon, 2007’de de paraşütle uçaktan atlamıştı. Croizon’un deneyimlerini anlattığı “Yaşamaya Karar Verdim” adlı bir kitabı da var.