Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HABERTURK.COM DIŞ HABERLER SERVİSİ
İsrail ile Türkiye arasındaki gerilim Kıbrıs ve doğaz gaz aramaları üzerinden tırmanmayı sürdürürken, petrolünün büyük bir kısmını Türkiye üzerinden ülkesine getiren İsrail'de Türkiye'nin bu geçişleri engelleme ihtimali değerlendiriliyor.

İSRAİL PETROLÜNÜN BÜYÜK BİR KISMI TÜRKİYE ÜZERİNDEN TAŞINIYOR
İsrail basınından Globes, İsrail'in petrolünün büyük bir kısmını Türkiye üzerinden taşıdığına vurgu yaparak, uluslararası anlaşmaların bu arza yönelik güvence verdiğine değiniyor.

İSRAİL'İN GERİLİM VE SAVAŞA KARŞI STRATEJİK TESİSİ
Yazıda İsrail'in herhangi bir sıcak çatışma ve gerilim nedeniyle petrol sıkıntısı yaşamaması için rezervlerin saklandığı "Stratejik damlatma tesisi"'nden bahsediliyor.  Tüm detayları ve yerinin açıklanmamış olmasına karşın bu tesisin güney'de, yeraltında, konvansiyonel ve konvansiyonel olmayan-buna nükleer de dahil- saldırılara karşı korunduğu vurgulanıyor.

JET YAKITI SIKINTISINDAN ALINAN DERS
Bu yapı 1990'larda İsrail için bir savaş durumu ya da ambargo mevzu bahis olduğunda ülkeye stratejik yakıt rezervi sağlamak için kurulmuş. Böyle bir tesisin kurulmasının nedenin ise daha önceki sürtüşmelerden alınan dersler olduğu söyleniyor. "1967 Yom Kippur savaşında İsrail yetersiz jet yakıtı sıkıntısı çekti ve ABD'den derhal yakıt yollanmasını istemek zorunda kaldı."

Resmi açılısı 1996'da yapılan tesis 2006 Lübnan savaşı sırasında, petrol tankerleri İsrail kıyılarına yaklaşamadığında kullanılmış.

TESİS'TEN BAHSEDİLME NEDENİ İSE GERİLİM
Globes'un bu stratejik tesisten bahsetmesinin nedeni ise, 'BM'de Filistin devletinin oylanması arifesinde İsrail'in sorunlu diplomatik durumunun İsrail'i yakın gelecekte tesisin kapılarını açmaya zorlar mı?' yani bu yapıyı kullanmaya onu mecbur edecek bir ortam ortaya çıkar mı?

İSRAİL - TÜRKİYE GERİLİMİ PETROL TEDARİKİ AÇISINDAN MASAYA YATIRILMIŞ
Buna cevap verebilmek için de İsrail'in petrol kaynaklarının incelenmesini masaya yatırmış. Burada da İsrail'in Türkiye ile olan mevcut gerilimi ön plana çıkıyor.

Deniyor ki;

'BAŞBAKAN İSRAİL'İN ŞAH DAMARINI KESMEYİ DENEYEBİLİR Mİ?'
'Hayfa'daki Oil Refineries LTD'de ve Paz Oil Company Ltd.(TASE:PZOL)'de rafine edilen petrolün büyük bir kısmı eski Sovyet ülkelerinden geliyor, öncelikle de Azerbaycan'dan. Petrol Bakü Tiflis Ceyhan boru hattından taşınıyor. Bu hatta Bakü'den Tiflis'e ve Türkiye'nin limanı Ceyhan'a ulaşıyor.

Diğe petrol ise tankerlerle, Türkiye'nin kontrolü altındaki Boğaziçi'ne Karadeniz'den geçerek geliyor ve Akdeniz'e çıkıyor.

Türkiye başbakanı Recep Tayyip Erdoğan İsrail petrolünün şah damarını kesmeyi deneyebilir mi?'

İsrail petrolünün yol haritasının anlatılmasının ardından sorulan sorunun cevabı olarak da İsrailli üst düzey yetkililere dayandırılarak, İsrail'in petrol tedariki ile bir sorun yaşanmayacağı vurgulanıyor.

'İsrail petrol sevkiyat terminallerinin sahibi olan Eilat Ashkelon Pipeline Company Ltd.'nin eski başkanı Oren Shachor boru hattının uluslararası konsorsyuma ait olmasından ötürü Türkiyenin boru hattından petrolün akışını ya da petrol tankerlerinin Ceyhan'a gelip petrol almasını engelleyemeyeceklerini, aksi takdirde ticari toplumdaki saygınlıklarına ciddi bir zarar geleceğini ve onlara dava açılacağını söylüyor ve ayrıca 1936 Montro anlaşmasının da barış zamanlarında Boğaz ve Çanakkale boğazısından serbest geçiş garantisi verdiğine değiniyor.'

PETROL'DE SIKINTI OLMAZ FAKAT DOĞAL GAZ GERÇEK BİR SORUN
Petrol'deki olası bir sıkıntının teorik düzeyde kaldığı söylenmesine karşın, İsrail'in doğal gaz sorunu oldukça gerçek açıklaması yapılıyor.

"Mısır, yapılan anlaşmaya göre İsrail'in doğal gaz ihtiyacının üçte birini karşılama taahütünde bulunmuş olmasına karşın başkan Hüsnü Mübarek'in düşmesinden sonra anlaşma gereği doğan yükümlülüklerini karşılamadı. Bu yıl, sadece yükümlülüklerinin yüzde 20'sini karşıladı ve Temmuz da doğal gaz transferi de durdu."

"İsrailliler bunun sonuçlarını doğrudan hissetti. Elektrik fiyatı yüzde 10 arttı çünkü Ülkenin ana doğal gaz üreticisi olan İsrail Elektrik Kurumu doğal gaz yerinde dizel ve endüstriyel yakıt kullanarak,  daha pahalı bir şekilde elektrik üretmeye zorlandı." deniliyor.

İSRAİL İÇİN GAZ SAHALARI KRİTİK ÖNEMDE
Bu yüzden de Delek, Noble Energy ve diğer ortaklar tarafından yönetilen Tamar sahasının işler hale gelmesini kritik olarak görüyorlar. Bu gaz sahasının Leviathan ile birlikte devreye girmesiyle  2013 yılında bu bağımlılığın son bulacağını söylüyorlar.

İsrail kaynaklı bir gazetenin Türkiye ile yaşanan gerilimden hareketle gelecekte İsrail'in enerji kaynaklarına yönelik olası manevralar üzerinde duruyor olması ise, suların ne derece ısındığını gösteriyor.