Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Ermenistan ziyareti sırasında Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ''Türkiye yıl sonuna kadar soykırımı tanımazsa inkar yasasını çıkartabiliriz'' dedi ama 1920 tarihli bir belge Fransa'nın bugünkünden çok farklı bir politika izlediğini gözler önüne serdi.

Türk Tarih Kurumu Ermeni Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Kemal Çiçek, ABD Milli Arşivi'nde bulunan ilginç belgeyi Habertürk'le paylaştı. 4 Kasım 1920 tarihli mektupta Ermeniler, Fransa'yı dönemin ABD Başkanı Wilson'a şikayet ediyor. ''Fransa her dönem kendi çıkarları için Ermeniler'i kullandı, kullanmaya devam ediyor" diyen Çiçek, Ermeni Bağımsızlığı İçin Amerikan Kominitesi Genel Sekreteri Arshap Makdesian tarafından kaleme alınan belgede şu ifadelerin yer aldığı belirtiliyor: "Makdesian, İzmirli Ermeni papaz Moushek Seropian'dan kendilerine bir rapor geldiğini söylüyor ve raporun içeriğini ABD Başkanı Wilson'a iletiyor.

Mektupta deniyor ki: 'Türkler Sevr Anlaşması'nı imzaladıktan sonra Fransız ordusu Adana'daki Ermeniler'e zulüm yapmaya başladı. Ermeni Milli Komitesi'nin faaliyetlerini durdurmak için engeller çıkartıyor. Adana'daki Türk nüfusu artırmak için 100 bin Ermeni'yi sürgün etti. Ermeni kamplarındaki 14 bin kişiye 'buradan gidin' deyip baskı yapıyorlar. Ermeniler bu teklifi reddettiği zaman askerler tüfeklerini üzerilerine doğrulttu. Ermeni Milli Komitesi duruma müdahale etti, Fransızlar'ın katliamını erteledi."

 

 

 

HANİ ERMENİ KRALLIĞI'NI KURACAKTIK?
Çiçek şöyle devam ediyor: ''Raporda, sürgüne gönderilen Ermeniler'in Fransızlar'la birlikte Mustafa Kemal'in askerlerine karşı savaştığını hatırlatılıyor. Sonra da deniyor ki, ne tuhaftır ki, Ermeni askerleri Adana'nın işgalinde Fransızlar'la işbirliği yapmıştık. Fransızlar, Kilikya (Adana bölgesi) Ermeni Krallığını kurmak için gelmişlerdi. Ama şimdi silahlarını Ermeniler'in üzerine doğrultuyorlar; iki bölük asker, topçu ve süvari birlikleri, makineli tüfekleri, zırhlı araçlarıyla gelip diyorlar ki, silahlarınızı bırakıp belgeyi terk edin.''

Prof. Çiçek, ''2 sayfadan oluşan belge Ermeniler'in Fransızlar'ı nasıl şikayet ettiğini gösteriyor. Fransızlar tarih boyunca Ermeniler'i Ortadoğu'daki çıkarları için bir araç olarak gördüler ve kullandılar; şimdi de durum farklı değil. Sarkozy, tarihleri konusunda Ermeniler'i yanlış bilgilendirmeye devam ediyor'' dedi.


Bülent GÜNAL / AHT