Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

İspanya'da göçmen sorunlarıyla ilgili yapılan bir uluslararası konferansta, 1988'den bu yana İspanya sahillerinde 20 binden fazla kaçak göçmenin öldüğü belirtildi.
İspanyol haber ajansı EFE'nin konferansın basınla paylaşılan bilgilere dayandırdığı haberine göre, Cebelitarık Boğazında iki kaçak göçmenin cesedinin bulunduğu Kasım 1988'den bu yana, ülkenin güney sahillerinde yaşanan kaçak göçmen dramlarında ölenlerin sayısı 20 bini geçti.

Son 24 yılın ortalamasına göre günde 2 göçmenin öldüğüne dikkati çeken Cordoba Üniversitesi öğretim görevlisi Muhammed Dahiri, bu rakama denizde kaybolan kaçak göçmenlerin dahil olmadığını vurguladı.

Dahiri, Avrupa Komisyonu'nun 2013'de yürürlüğe koymayı planladığı ve yasadışı göçe karşı Avrupa Birliği ülkeleri arasında iç koordinasyonu güçlendirmeyi amaçlayan Avrupa Sınırları Gözetim Sistemi'ni (EUROSUR) de eleştirdi. EUROSUR sisteminin insansız uçaklar, uzaydan uydu ve denizden uyarıcı sensörler gibi teknolojiler yardımıyla göçmenlerin girişini durdurmaya çalışacağını anlatan Dahiri, sistemin işe yarayıp yaramayacağının ancak uygulamaya geçmesiyle anlaşılabileceğini söyledi.


AA