Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İsrail ordusu adına açıklama yapan Avihay Adray, Estelle gemisinin Gazze karasularını ihlal ettiği gerekçesiyle, İsrail donanmasına bağlı güçlerin, geminin güvertesine çıktığını ve kontrolü ele geçirdiğini açıkladı.

Gazze'deki Ambargoyu Kırma Halk Komitesi üyesi Ali en-Nazlı ise  yaptığı açıklamada, gemideki canlı yayının İsrail donanması tarafından kesildikten sonra Gazze karasuları yakınlarında durdurulduğunu ifade etti.

Nazlı, İsrail donanmasının gemidekilerle iletişimlerini sadece İsrail iletişim kaynaklarını kullanarak kurabildiklerini dile getirdi.

Bu arada, İsrail donanmasına ait gemilerin, ''Estelle'' gemisini Aşdod limanına yönlendirdiği belirtildi.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, donanmaya ait gemilerin, yolcuların rotayı değiştirmeyi reddetmesi üzerine ''Estelle''i Aşdod limanına yönlendirdiği belirtildi.

''Estelle'' gemisindeki yaklaşık 30 yolcunun duruma direniş göstermediği bildirildi.

Gemiyi Gazze'ye gönderen İsveç'teki Ship to Gaza'nın sözcüsü Victoria Strand, Associated Press'e yaptığı açıklamada, silahlı ve maskeli askerlerin gemiye bindiğini, iletişimi kestiklerini belirterek, gemideki eylemcilerin kendilerini 6 donanma gemisinin çevrelediğini söylediklerini kaydetti.

Victoria Strand, ''Bu acımasızlık göstergesi'' dedi.

"Estelle" gemisinin basın sorumlusu Stefan Granam da  yaptığı açıklamada, İsrail askerlerinin gemiye sabah saatlerinde uluslararası sularda müdahale ettiğini söyledi.

Granam, gemi mürettebatıyla yaptıkları son görüşmede, İsrail kuvvetlerinin gemiye müdahale ettiği bilgisini aldıklarını, ardından Estelle'le irtibatlarının kesildiğini belirtti.

Finlandiya Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in kendilerine bir mektup gönderdiğini ve mektupta, İsrail'in Estelle gemisine karşı müdahalede bulunacağını ancak bu müdahalenin nasıl olacağını açıklamadığını ifade etti.

Estelle gemisi, İsveç'ten 20 Temmuz 2012'de Gazze'deki ambargoyu kırmak ve bölgeye insani yardım ulaştırmak için yola çıkmıştı. Gemide İsveç, Norveç, Kanada, İspanya, Yunanistan ve İsrail asıllı birçok milletvekili, akademisyen, gazeteci ve sanatçı bulunuyor.

NETANYAHU TEBRİK ETTİ
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Estelle gemisine el koyan İsrail ordusunu tebrik ederek, ''Gemide bulunanlar, Gazze'nin insanlık krizi ile karşı karşıya olmadığını biliyor. Onların amaçları İsrail'i kışkırtmak ve iftira atmak'' dedi.

İsrail'in şiddetle sınırlarını savunmaya devam edeceğinin altını çizen Netanyahu, ''Eğer gemideki aktivistler için insan hakları gerçekten önemliyse Suriye'ye gitmeleri gerekirdi'' diye konuştu.
 

AA