Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Belçika'nın başkenti Brüksel'de AB arabuluculuğunda 10'cusu gerçekleşen görüşmede, Kosova ile Sırbistan arasında ilişkilerin normalleşmesini amaçlayan mutabakata varıldı. Kosova Başbakanı Haşim Taçi ile Sırbistan Başbakanı İvica Daçi arasında 'Barış ve İşbirliği Antlaşması' imzalandı.
AB Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Sırbistan ve Kosova arasında uzlaşmaya varılan "Barış ve İşbirliği Antlaşması" dolayısıyla iki ülkenin başbakanlarını tebrik etti. Ashton, imzaların atılmasının ardından yaptığı açıklamada, "Bu anlaşmayla iki devlet arasında yıllarca süren düşmanlık sona erdi. Anlaşmayla Kosova ve Sırbistan için Avrupa Birliği'nin kapıları açıldı" dedi.

HAŞİM TAÇİ: SIRBİSTAN KOSOVA'YI TANIDI
Kosova Başbakanı Haşim Taçi, 'Barış ve İşbirliği Antlaşması'nın imzalanmasının ardından açıklamada bulundu. İmzalanan anlaşmanın Kosova için tarihi önem taşıdığını ifade eden Taçi, anlaşmanın Kosova'nın bağımsızlığının Sırbistan tarafından kabul edildiği anlamını taşıdığını söyledi. Taçi, anlaşmayla Kosova için Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletlerin kapılarının da açıldığını belirtti. Anlaşmanın Kosova yasalarına uygun bir şekilde yapıldığını vurgulayan Taçi, ülkenin kuzeyindeki Sırpların bundan sonra Kosova Kurumlarının yönetiminde olacağını belirtti. Taçi, ayrıca Kosova'nın tek bir emniyet ve adalet sistemi olacağını ve bunun tüm ülkede uygulanacağını söyledi.

SIRBİSTAN BAŞBAKANI İVİCA DAÇİÇ: KOSOVA'NIN BAĞIMSIZLIĞINI TANIMADIK
Anlaşmanın ardından açıklamada bulunan Sırbistan Başbakanı İvica Daçiç, Kosova Başbakanı Haşim Taçi'nin "Sırbistan bağımsızlığımızı kabul etti' açıklamasını yalanlayarak "Kosova'nın bağımsızlığını kabul etmedik. Ancak bu anlaşmayla AB üyeliği için yolumuzu açtık" dedi. Daçiç, yapılan anlaşmanın bugüne kadar Ashton tarafından sunulan en iyi anlaşma metni olduğunu söyledi.

RASMUSSEN: ANLAŞMANIN UYGULANMASI ROL ALMAYA HAZIRIZ
Anlaşmanın imzalanmasının ardından NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Kosova Başbakanı Haşim Taçi ve Sırbistan Başbakanı İviça Daçiç ile görüştü. Görüşmede Taçi'nin, Kosova Güvenlik Gücü'nün, ülkenin kuzeyine hiç bir müdahalede bulunmayacağına dair garanti verdiği belirtildi.
NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Kosova ve Sırbistan arasında imzalanan anlaşmanın uygulanmasında rol almaya hazır olduklarını ifade etti.