Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Libya’nın başkenti Trablus’ta Fransa büyükelçiliğine bomba yüklü araçla saldırı düzenlendiği bildirildi.

AA muhabirinin güvenlik kaynaklarından aldığı bilgiye göre, bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda, büyükelçilik koruma görevlilerinden 2’si yaralanırken, büyükelçilik binası ve çevresinde maddi hasar meydana geldi.

Geçen Eylül ayında da Bingazi şehrinde ABD konsolosluğuna saldırı düzenlenmiş ve ABD Büyükelçisi Christopher Stevens'ın yanı sıra 3 Amerikalı hayatını kaybetmişti.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, başkent Trablus'daki Fransız Büyükelçiliği önünde meydana gelen ve ilk belirlemelere göre iki kişinin yaralanmasına yol açan bombalı saldırıyı şiddetle kınadı.

HOLLANDE KINADI

Hollande, "Saldırının Fransa'ya değil, terörle mücadele eden uluslararası topluluğa yapılmış olarak kabul ettiklerini" ifade etti. 

Fransa Cumhurbaşkanı, Libya yetkililerinden saldırının sorumlularını derhal bulup, yargı önüne çıkartmalarını istedi. 

Cumhurbaşkanlığı Sarayından yapılan açıklamada Hollande'ın, Dışişleri Bakanı Laurent Fabius'u, patlamada yaralanan iki Fransız güvenlik görevlisinin yurda getirilmesi ve Libya yetkililerle temas kurması için Trablus'a gitmesini istediği bildirildi. 

Büyükelçiliğe bomba yüklü araçla yapılan saldırıda buradaki 2 koruma görevlisi yaralanmış, binada hasar meydana gelmişti. 

 Fransa, Nicolas Sarkozy iktidarı döneminde Muammer Kaddafi'nin devrilmesi için düzenlenen askeri operasyonlara öncülük etmişti. 

AA