Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HABERTÜRK GAZETE

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ne bağlı Baçu kasabasında, “terör saldırıları” düzenleme hazırlığındaki bir grubun kaldığı evde polisle zanlılar arasında çıkan çatışmada 21 kişi yaşamını yitirdi.

Olay, 3 toplum görevlisinin, olağan devriyeleri sırasında gelen bir ihbarı değerlendirmesinin ardından meydana geldi. “Kesici ve delici aletler” bulunduran bir grubun kaldığı eve, toplum görevlileriyle birlikte polis timinin de girdiği belirtildi. Evdekilerin güvenlik görevlilerine balta ve palalarla saldırdığı, ardından da evi ateşe verdiği kaydedildi. Ölenlerden 6’sının polis olduğu, operasyon sırasında “terörist” olduğu öne sürülen 8 kişinin de gözaltına alındığı ifade edildi.

Bölgede 2009’da Urumçi’de yaşanan olaylarda resmi rakamlara göre 200’e yakın kişi hayatını kaybetmiş, olayların ardından bölgede gerilimin artması üzerine Pekin yönetimi, eyaletin birçok noktasına güvenlik güçlerini yerleştirmişti.

İKİNCİ UÇAK GEMİSİ YOLDA

Çin Donanması, Ukrayna’dan satın alınan ve adı “Liaoning” olarak değiştirilen Varyag uçak gemisini göreve sokmasının ardından, yerli üretim uçak gemisi için harekete geçti. Çin Halk Kurtuluş Ordusu Donanması Komutan Yardımcısı Song Şüe, yeni uçak gemisinin Liaoning’den büyük olacağını ve daha fazla uçak taşıyacağını söyledi.