Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İtalya'da dün Başbakanlık Sarayı önünde ateş açarak ikisi jandarma eri üç kişiyi yaralamakla suçlanan Luigi Preiti, amacının politikacıları vurmak olduğunu itiraf etti.

Başbakan Enrico Letta ve bakanlarının dün Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yemin ettiği sırada, buraya 600 metre mesafedeki Başbakanlık Sarayı Chigi önünde ateş açan 49 yaşındaki Preiti, savcılık sorgusunda olayı neden yaptığını anlattı.

Tek başına hareket ettiğini ifade eden zanlı Preiti, "Her şeyi planlamıştım. Bütün bunları iki hafta kadar önce düşünmeye başladım. Kendimi, sesimi duyurmak için güçlü bir işaret bırakmak zorunda hissediyordum" dedi.

Eşinden ayrıldığını ve işsizlik nedeniyle yaşadığı çaresizlikten çıkamadığını anlatan Preiti, "Bu durumlar beni çok hayal kırıklığına uğrattı. Siyasilere ateş etmek istiyordum. Daha sonra da kendimi vuracaktım ama kurşunum kalmadı" ifadesini kullandı.

Olayda altı el ateş eden zanlı, jandarma erlerini vurduğu için üzgün olduğunu, hedefinde oradan geçecek milletvekilleri ya da bakanlar olduğunu kaydetti.

Preiti, savcılıktaki sorgusunda, olayda kullandığı ruhsatsız silahı da 4-5 yıl önce Cenova kentinden kaçak bir şekilde aldığını belirtti.

Bu arada, boynundan yaralanan 50 yaşındaki jandarma eri Giuseppe Giangrande'nin durumunun kritik olduğu ifade edildi.

İçişleri Bakanı Angelino Alfano'nun, kabinedeki diğer bakanlardan eskortsuz dolaşmamalarını istediği haberlere yansıdı.

AA