Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

ABD Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk ve Lugansk şehirlerinde yapılan referandumu tanımıyacaklarını duyurdu. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki'nin imzası ile yapılan yazılı açıklamada, ayrılıkçı gruplar tarafından yapılan yasadışı referandumun 'daha fazla bölünme ve kargaşa oluşturma çabası' olduğu dile getirildi.Bakanlık açıklamasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rus yönetimi süreçteki tutumundan dolayı bir kez daha eleştirildi. Devlet Başkanı Vladimir Putin'in referandumun ertelenebileceğini ve Ukrayna sınırından Rus askerlerinin çekileceği yönündeki açıklamaları hatılatırlarak bu sözlerin yerine getirilmemesinden duyulan hayal kırıklığı dile getirildi. Referandumun ertelenmesi için girişimde bulunulmadığına dikkat çekilen açıklamada, "Rus hükümeti bu referandumları önlemek adına nüfuzunu kullanmadı." ifadelerine yer verildi. Ayrıca, Kremlin'in desteklediği sosyal medya ve haber siteleri tarafından Doğu Ukrayna halkının referandumda oy kullanması için teşvik edici yayınların yapıldığına dikkat çekildi.

Uluslararası toplumun 25 Mayıs'taki seçimlerin gerçeklemesi için Ukrayna hükümetinin çabalarına destek vermesi gerektiğini kaydeden Jen Psaki, "Bu demokratik süreci akamete uğratma amacındaki her türlü girişim açıkça Ukrayna halkının siyasi iradelerini özgürce ifade etmeleri hakkına inkar etme çabası olarak görülecektir." ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz günlerde Beyaz Saray'da bir araya gelen ABD Başkanı Barack Obama ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in uyarılarını hatırlatan Psaki, "Doğu Ukrayna'da istikrarsızlaştırmayı sürdürürmeleri ve bu ay ki devlet başkanlığı seçimlerini sekteye uğratmaları halinde daha fazla bedeller ödetmek adına hızlı bir şekilde hareket edeceğimizi Rusya yönetiminin bilmesi gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Psaki, Rus hükümetinin hala Cenevre'de verdiği sözleri ve Devlet Başkanı Putin'in 7 Mayıs'taki açıklamalarını yerine getirmeyi tercih edebileceğini vurguladı. Kendilerine bu yönde çağrı yaptıklarını dile getirdi.

CİHAN