Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Kıbrıs'ta yapılacak pek çok iş bulunduğunu ancak bugün duyduklarının bu defa bir çözüme erişilebileceği yönünde kendisini umutlandırdığını söyledi.

Joe Biden, adadaki temaslarının ardından ara bölgedeki Ledra Palace Oteli'nde basın açıklaması yaptı. Açıklamasında KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Müzakereciler Kudret Özersay ile Andreas Mavroyannis ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim de hazır bulundu. Biden, Ledra Palace Oteli'nin arka bölümünde yaptığı 8 dakikalık basın açıklamasında, liderlerin 11 Şubat tarihli ortak açıklamaya bağlılıklarını teyit ettiklerini ifade etti.

"AYDA 2 GÖRÜŞME. BUNDAN SONRAKİ TOPLANTI 2 HAZİRAN'DA"

Liderlerin ayda iki kez bir araya gelme hususunda anlaştığını kaydeden Biden, "İki lider öncelikleri olan kapsamlı çözüme yönelik müzakere sürecini hızlandırma konusunda anlaşmıştır. Bu hedefte ayda en az iki kez görüşmeye anlaştılar. Bundan sonraki toplantıları 2 Haziran'da. Birleşik Devletler, çözüme yönelik müzakerelere destek olabilmek için iki tarafa faydalı olacak öneriler üretmek amacıyla tüm paydaşlarla birlikte çalışacaktır." dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu ile Kıbrıs Rum Yönetimli Lideri Nikos Anastasiadis, Biden'in liderlerin üzerinde mutabık kaldıkları konuları açıklamasından sonra binadan ayrıldı.

"LİDERLERİN TAVRINDAN ÇOK ETKİLENDİM"

Konuşmasına devam eden Biden, dünyanın pek çok yerinde çözüm müzakerelerinde yer aldığını ancak bu gece liderlerin birbirlerine sergiledikleri dostane tavır ve kendilerini ifade etmelerindeki rahatlıktan çok etkilendiğini ifade etti. Liderlerin iki bölgeli, iki toplumlu federal bir çözüm hedefine olan bağlılıklarını yinelediklerini kaydeden Biden, liderlerden ortak noktaların yanında farklılıkları da dinleme imkânı bulduğunu söyledi. Biden, "Bunların üzerinde uzlaşıya varılmayacak farklılıklar olduğuna inanmıyorum" dedi. Yapılacak pek çok işin olduğunu ifade eden Biden, "Ancak duyduklarım bu defa bir çözümün erişilebilecek mesafede olduğu yönde beni umutlandırıyor" diye konuştu.

"MAGOSA ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR"

ABD'nin, liderlerin, "Maraş ve Gazimağusa" konusunda bir paket üzerinde konuşmasını görmek istediğini kaydeden Biden, "Birleşik Devletler, liderleri Maraş ve Gazimağusa'yı içeren bir paket üzerinde tartışmaya davet eder. Eğer iki taraf bu konuda bir uzlaşıya varırsa Birleşik Devletler anlaşmanın uygulamaya konulmasına yardımcı olmak için hazırdır." şeklinde konuştu. Birleşik Devletler'in, bazı özlü konularda ilerleme kaydedilmesini görmek istediğini ifade eden Biden, bunun müzakerelerde yeni bir aşamaya geçilmesini sağlayacağını kaydetti. Çözüm anlaşmasının ABD veya başka bir ülkeden gelmesinin mümkün olmadığını belirten Biden, anlaşmasının iki toplumun liderleri ve sivil toplum örgütlerinden gelebileceğini dile getirdi.

"KIBRIS ZORLU BÖLGEDE KİLİT BİR İTTİFAK"

İnsanların kendisine Kıbrıs'ta bir anlaşmanın ABD'ye ne gibi yarar getireceği yönünde sorular yönelttiğine atıfta bulunan Biden, "Başkan Obama ve ben, Kıbrıs'ın çok zorlu bir bölgede, kilit bir ittifak olduğunu düşünüyoruz. Kıbrıs, Doğu Akdeniz'de barış, refah ve istikrar için büyüyen bir güç olabilir. Bu tüm dünyanın yararına olacaktır" şeklinde konuştu. Kıbrıs'a 400 kişilik heyetle dün akşam gelen ve birçok temas yapan Joe Biden, basın açıklamasının ardından ABD'ye dönmek üzere Larnaka Havalimanı'ndan özel uçağıyla ayrıldı.

CHA