Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Ukrayna'nın doğusundaki birçok kentin seçimleri tanımadığını söyleyerek sandıkları boykot etmesine rağmen, Seçim Komisyonu ülkedeki 35,5 milyon insanın oy kullandığını ve katılımın yüzde 60 civarında olduğunu belirtti. Kesin sonuçların henüz açıklanmamasına rağmen Poroşenko'nun oyların yüzde 54'ünü aldığı açıklandı."BARIŞ GETİRECEĞİM"

Eski Başbakan Yulia Timoşenko ise seçimlerde yüzde 13 oranında oy alabildi. Milyarder Poroşenko seçimi kazanmasının ardından yaptığı açıklamada barış mesajı vererek savaşı sona erdirmek ve barışı tesis etmek istediklerini belirtti. Poroşenko, cumhurbaşkanı olmasının ardından ilk adımının Rusya yanlısı ayrılıkçıların elinde olan Donbass bölgesine gezi düzenlemek olacağını kaydetti.

KIRIM'IN İLHAKINI TANIMAYACAK
 
Rusya'nın Kırım'ı ilhakını tanımayacakları da belirten Poroşenko, "Kararlı atacağım ilk adımım savaşı ve kaosu sonlandırmak barışa yardım etmek olacaktır" dedi. Ukrayna'nın doğusuyla diyalog kuracağı konusunda söz veren Poroşenko, "Ellerine silah almayan her kişiyle her zaman güvenliklerini sağlamak, haklarını garanti altına almak konusunda istedikleri dilde görüşmeye hazırız" dedi.

Öte yandan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in daha önce Ukrayna'daki seçim sonuçlarını tanıyacağını açıklamasına rağmen doğu kentlerinde ayrılıkçılar seçimleri boykot kararı almıştı. Luhansk, Donetsk gibi kentlerde ayrılıkçılar insanlara oy vermemeleri konusunda uyarıda bulunmuştu.

TÜRKİYE'Yİ MÜTTEFİK İLAN ETTİ

Peter Poroşenko, yaptığı ilk zafer konuşmasında Türkiye’yi özellikle Kırım konusunda müttefik ilan etti. Gecenin ilerleyen saatlerinde seçim karargahında oy sayımını izleyen milyarder işadamı Poroşenko, zaferinin perçinleştiğini görünce ilk basın toplantısını düzenledi.

Yemin ederek cumhurbaşkanı görevine başladığında izleyeceği program hakkında ilk ipuçlarını veren Poroşenko, “Ukrayna’nın hiçbir zaman ve hiçbir koşulda taviz vermeyeceği temel ilkelerini sıralamak istiyorum. Bunların başında ülkemizin federasyon olmayacağıdır. İkinci önemli husus Ukrayna hiçbir zaman Kırım’da yapılan referandum sonuçlarını tanımayacak. Bu konuda komşumuz Türkiye ile tamamen aynı görüşteyiz. Türkiye de Kırım referandumunu tanımıyor ve orada Rusya varlığını kabul etmiyor. Üçüncü önemli prensip izlenecek dış politikayla ilgili. Buradan tüm dünyaya nasıl bir yol seçeceğimizi sadece ve sadece Ukrayna halkı tarafından belirleneceğini ilan ediyorum. Pazar günkü seçimlerde halkımın bana verdiği oyları da zaten Avrupa yolu seçimi için verilmiş sayıyorum” dedi.

ÇİKOLATA KRALI OLARAK TANINIYOR

Ukrayna'nın yeni lideri milyarder Petr Poroşenko, sahip olduğu şekerleme ve çikolata fabrikalarından dolayı ülkesinde "Çikolata kralı" olarak tanınıyor. Son yıllarda iş dünyasından çok siyaset sahnesinde aldığı görevlerle ön plana çıktı. Yaklaşık 1,5 milyar dolar servete sahip olan Poroşenko daha önce Dışişleri Bakanlığı, Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanlığı ve Ekonomi Bakanlığı görevlerinde bulundu.

İLK ZİYARET DONETSK'E
Ukrayna'daki devlet başkanlığı seçimlerinin ardından zaferini ilan eden Poroşenko'yu zorlu görev bekliyor. Nitekim Ukrayna'nın doğu ve güneydoğusundaki Donetsk ve Lugansk gibi büyük kentler Rusya yanlılarının kontrolü altında. Seçimden sonra yaptığı konuşmada ilk ziyaretini Donetsk'e yapacağını açıklayan Poroşenko, öncelikle ülke içinde yeniden huzur ve istikrarı sağlamayı amaçlıyor. Ancak Poroşenko'nun ajandası oldukça kabarık: Kırım sorunu, ekonomik kriz, Rusya'yla ilişkiler, işsizlik gibi sorunlar da Poroşenko tarafından çözüm bekliyor.

POROŞENKO KİMDİR?
1965 Odessa doğumlu iş adamı ve milletvekili Petr Poroşenko, yaklaşık 1,5 milyar dolarlık servetiyle ülkenin en zengin iş adamları arasında gösteriliyor.

Kiev Devlet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Hukuk Fakültesi mezunu Poroşenko, 1990'lı yıllarda iş hayatına atılarak birçok şekerleme ve çikolata fabrikası satın aldı. Daha sonra bu fabrikaları "Roshen" şirketler grubu adı altında bileştirdi ve halk arasında "Çikolata Kralı" olarak anılmaya başlandı. Poroşenko'ya ait çikolata ve şekerleme fabrikalarında üretilen ürünlerin yarısı Rusya'ya ihraç edilirken, iş adamının Rusya'da da çikolata fabrikası bulunuyor.

Poroşenko, aynı zamanda Lutsk Motorlu Araç Fabrikası ve haber kanalı 5 Kanal'nin de sahibi.

SİYASİ HAYATI

Poroşenko, geniş malvarlığına rağmen son yıllarda iş dünyasından çok siyaset sahnesindeki varlığıyla ön plana çıkıyor. 2005'de ülkede gerçekleştirilen batı yanlısı "Turuncu devrim"in ardından başa gelen Viktor Yuşçenko döneminde Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanlığı görevine getirilen Poroşenko, ardından Ukrayna Ulusal Bankası'nın başkanlığını yaptı.

Ukrayna'nın eski başbakanı Yulia Timoşenko'nun kabinesinde de yer alan Poroşenko, 2009-2010 yıllarında Dışişleri Bakanlığı koltuğuna oturdu.

Poroşenko, Timoşenko'nun ardından Nikolay Azarov hükümetinde de yer alırken, 2012'de Ekonomi ve Ticaret Bakanlığı görevini üstlendi.

"MEYDAN" OLAYLARI

Ukrayna'da eski devlet başkanı Viktor Yanukoviç'e yönelik başlatılan ve 100'den fazla kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan muhalefet gösterilerinde ön saflarda yer alan Poroşenko, zaman zaman muhalefeti finanse etmek suçlamasıyla karşı karşıya kaldı.

Gerek 2005'deki "turuncu devrim" gerekse "meydan olayları" sırasında sahip olduğu haber kanalı "5 Kanal", hükümet aleyhtarı yayınlarıyla dikkati çekti.

BEKLEYEN SORUNLAR

Petr Poroşenko'yu oldukça zorlu görev bekliyor. Ülkenin doğu ve güneydoğusundaki Donetsk ve Lugansk gibi büyük şehirler Rusya yanlılarının kontrolünde bulunuyor. Nitekim Poroşenko da seçimden sonra ilk olarak bu bölgeyi ziyaret ederek sorunu çözeceğini açıkladı.

Poroşenko geçmişte Batı yanlısı hükümetlerde yer almasına rağmen, Rusya ile ilişkileri de gözardı etmiyor. Seçimelrden sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşeceğini söyleyen Poroşenko, "Rusya'yla diyalog kurmadan Ukrayna'da istikrarı sağlamak mümkün değil" diyerek, bakış açısını ortaya koymuştu.

Devlet Başkanı Poroşenko, kendisini bekleyen zorlu sorunlardan Kırım konusunda ise Kırım'ın Ukrayna'ya ait olduğunu belirtiyor. Bu konuda hiçbir şüphenin olmadığını kaydeden Poroşenko'nun sorunu nasıl çözeceği ise merak konusu.

Orta vadede Poroşenko'nun çözmesi gereken en önemli sorunlardan biri ise ülkedeki ekonomik kriz. İflasın eşiğine gelen Ukrayna'ya acil sıcak para gerekiyor ancak sorun bununla da çözülebilecek gibi değil. Ülkede istihdam yaratılması ve yeniden güven duygusunun oluşturulması Poroşenko'yu bekleyen zorlu görevler arasında.

AJANSLAR