Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Japonya'nın güneybatı sahili açıklarında bir petrol tankeri patladı. 998 tonluk 'Shoko Maru' adlı tankerin, Himeji limanı açıklarında havaya uçması sonucu, sekiz kişilik gemi mürettebatından yedisi kurtarıldı. Kurtarılanlardan dördünün durumu ağır. Kaptan ise kayıp. Tankerden denize sızan petrolün yandığı, bölgeden havaya siyah dumanların yükseldiği bildirildi.

Patlamanın nedeni henüz bilinmiyor. Yerel televizyon kanalı NHK ise patlama olduğu sırada mürettebatın güvertede çalışmakta olduğunu bildirdi. Ham petrol yüklü olan tanker, patlama öncesinde yükünü boşaltmıştı.

Tankerin sahibi olduğu Syoho Gemicilik şirketinden Akihiro Komura, "Patlama öncesinde mürettebatın bir aşındırıcı kullanarak güvertedeki boyayı kaldırmaya çalıştığını duydum. Bunun, güvertedeki petrol artıklarını tutuşturduğunu ve patlamanın bu şekilde meydana geldiğini düşünüyoruz" dedi.

Patlama haberinin duyulmasıyla birlikte Japonya Başbakanı Shinzo Abe de parlamentodaki tartışmasını yarıda kesti ve "Hyogo suları  nda  bir tankerde patlama oldu, muhtemelen şimdi de alevler içinde" dedi.