Kuzey Irak'ta Peşmerge güçleri ile Irak Ordusu Erbil'e 40 kilometre mesafede IŞİD ile çatışmaya girdi. 

Irak Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver, hafta sonunda kuzeye doğru harekete geçen IŞİD militanlarına karşı Bağdat yönetimiyle askeri işbirliğinin yeniden kurulduğunu söyledi.

Yaver, Irak Yezidilerinden yaklaşık 50 bin kişinin IŞİD saldırısından kaçarak Sincar Dağı’na sığındığını ve 24 saat içinde kurtarılmazlarsa açlıktan öleceklerini söyledi.

Öte yandan Kuzey Irak’taki bölgesel Kürt yönetimine bağlı peşmerge ile Suriye’deki PKK çizgisinde bulunan YPG de bölgede ilerlemelerini sürdüren IŞİD üyelerine karşı birlikte mücadele etme kararı aldı.

Musul’a bağlı bir köyde peşmergeye yönelik bomba yüklü bir tankerle intihar saldırısı gerçekleşti. Saldırıda 1 peşmergenin öldüğü, çok sayıda kişinin yaralandığı belirtiliyor.

Yezidiler’in ağırlıkta olduğu Kuzey Irak’taki Şengal kenti çevresinde aynı safta yer alan peşmergeler ile YPG güçleri, IŞİD’e ağır kayıp verdirdiklerini öne sürdü.
 
Kuzey Irak’taki Rudaw TV, bölgenin IŞİD’e bağlı gruplardan temizlenmesi amacıyla kapsamlı operasyonlar düzenlediğini dünkü çatışmalarda en az 30 örgüt üyesinin öldürüldüğüne dair açıklama yapıldığını bildirdi. Çatışmalarda ağır silahlar ve zırhlı araçlar kullanılırken tank, obüs ve havan bombardımanı da yapıldığı ifade edildi. Bu arada Yezidiler’in ağırlıkta olduğu Şengal bölgesinden göç edenlerin sayısının 250 bini aştığı öne sürüldü.

ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR
 
Dün gece peşmerge  güçleri ile Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanları arasında çıkan çatışmada, 8  kişinin yaşamını yitirdi.
 
Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, Musul'un Buvize bölgesinde  peşmerge ile IŞİD militanları arasında çatışma çıktı. Çatışmada, IŞİD'den 5 kişi  öldü, 9 kişi yaralandı. 4 militan ise peşmerge tarafından yakalandı. Peşmerge güçlerinden ise 3 kişinin hayatını kaybettiği, 2'sinin  yaralandığı belirtildi.
 
Öte yandan peşmerge güçlerinin, IŞİD'in kontrolündeki Karkuş  kasabasına düzenlediği saldırılarda onlarca IŞİD mensubunun öldüğü öne sürüldü. Çatışmaların Mahmur kasabası yakınlarında sürdüğü de iddialar arasında.
 
Bir süredir çatışmaların ve otorite boşluğunun yaşandığı Irak'ta, IŞİD  öncülüğündeki silahlı gruplar, Musul ve Tikrit gibi bazı kentlerde kontrolü ele  geçirmiş, çatışmalar yüzünden yaklaşık 1 milyon sivil, bölgeden göç etmek zorunda  kalmıştı. Musul'un bazı bölgelerinde de zaman zaman peşmerge güçleri ile IŞİD'in başını çektiği silahlı gruplar arasında çatışmalar yaşanıyor.

1881 -
1938