Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
İHA

Dünyada sadece Muğla'da yapılan tek zurna festivali olma özelliği taşıyan Zurna Zen Festivali'nin ilk günü Menteşe Prof. Dr. Şadan Gökovalı Açık Hava Tiyatrosu'nda pandemi kuralları çerçevesinde yapıldı. Festivale katılmak isteyip Covid-19 aşısı olmayan vatandaşlar PCR testi kontrolüyle alana alındı.

Menteşe ilçesinde başlayan ZurnaZen Festivali Marmaris, Datça ve Milas ilçelerinde devam edecek. Festivalin ikinci günü ünlü klarnet ustası Hüsnü Şenlendirici Marmaris 19 Mayıs Gençlik Meydanı'nda sahne alacak.

Uluslararası ZurnaZen Festivali'ne 18'i Türk 4'ü yabancı toplam 22 zurna üstadı katılacak.

Türkiye dışından Bulgaristan'dan Demir Kurtov Azerbaycan'dan Fagan Alasgarov, Makedonya'dan Abdı Sulımanov ve İspanya'dan Manuel Sabate Benanch festivalde yer alacak.

Festivalin açılışında konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, “Zurna festivali dünyada ve Türkiye'de ilk ve tek Muğla'da yapılıyor. 7 yılı doldurduk. Bu sene 21 sanatçımız katılıyor. 4 dış ülkelerden. Makedonya, Bulgaristan, İspanya ve Azerbaycan. Pakistan ve Mısır Covid nedeniyle prosedürlere takıldılar ve gelemediler. İnşallah onları gelecek sene getireceğiz. 21 sanatçımız bazı farklı gösterilerle birlikte halkımızla birlikte olacak” dedi.

Festivalin sanat danışmanı Ünal Yürük, zurna enstrümanının ne kadar geniş bir coğrafyada kullanılmış olduğunun bu festivalle ortaya konulduğunu söyledi.

Yürük, “Dış ülkelerden zurna sanatçıları geldi. Hem bizim Türkiye'de zurna kültürünün, zurnanın ne kadar geniş bir coğrafyada kullanılmış olduğu öğrenilmiş oldu, hem de Türkiye'de böyle bir festivalin olduğunu gelen yabancı sanatçılarımız ülkelerine döndüklerinde Türkiye'de böyle bir festivalin olduğunu duyurdular. Festivalimizi her yıl dünyanın her tarafına yayılıyor ve kökleşiyor. Aynı zamanda festival bu kültürün yaşaması için, devam etmesi için gençlerimizin bu mesleğe ilgi göstermesi ve sahip çıkmaları için çok büyük bir vitrin oluyor” dedi.

Makedonya'dan gelen Abdı Sulımanov, “Festivale geldiğime çok sevindim. Çok güzel bir festival olacak. Tüm zurnacılar buraya geldi. İlk kez geliyorum” dedi.

Azerbaycan'dan festivale katılan Fagan Alasgarov, “Tüm Türkiye'yi selamlıyorum. Bu festivale katıldığıma çok sevindim. Ünal hocam çok sağ olsun beni de davet etti Azerbaycan'dan. 2018 yılında babam bu festivale katılmıştı. Şükürler olsun kısmet bugüneymiş. İnşallah festivale katılan tüm ustalarla iyi bir festival olacak” dedi.