Son Dakika
12 Ekim 2018 Cuma, 12:17 | Güncelleme: İHA
Düzce Üniversitesi Mühendislik Fakültesi katma değeri yüksek çalışmalarla adından söz ettiriyor
Düzce Üniversitesi Mühendislik Fakültesi; Türk Patent Enstitüsü tarafından onaylanan “Bor Katkılı Korozyon Önleyici İnhibitör” adlı ilk patentli buluşu ve Makine Mühendisliği Bölümü’nün, Düzce Üniversitesi’nde 20172018 Yılı En Çok Yayın Yapan Birim ödülü kazanmasıyla adından söz ettirdi.
“Bilim İçin Bilimi Artık Bir Yana Bırakıp Katma Değeri Yüksek Ürünler Üretmenin Zamanı Gelmiş Geçiyor”
Düzce Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlyas Uygur, “Bizim üretmekten başka çaremiz yok. ArGe’ye verilen teşvikler son derece yüksek. Özellikle ArGe merkezleri ile iş birlikleri yapılmalı. Bilim için bilimi artık bir yana bırakıp katma değeri yüksek ürünler üretmenin zamanı gelmiş geçiyor. Uluslararası iş birlikleri ile Üniversitemiz ve Ülkemizi tanıtmalıyız” şeklinde konuştu.
Doç. Dr. Hüsnü Gerengi ve Korozyon Araştırma Laboratuvarı ekibinin “Bor katkılı Korozyon Önleyici İnhibitör” (Boron Doped Corrosion Preventive Inhibitor) ismini verdikleri buluşlarının, Türk Patent Enstitüsü tarafından onaylandığını ifade eden Prof. Dr. İlyas Uygur, bu çalışmanın Düzce Üniversitesi Mühendislik Fakültesi adresli ilk patent olduğuna dikkat çekti.
Makine Mühendisliği Bölümü 20172018 Yılında Düzce Üniversitesi’nde En Çok Yayın Yapan Birim
Laboratuvar bünyesinde yapılan çalışmalar neticesinde elde edilen bulguların, birçok dergide yayınlandığını belirten Prof. Dr. Uygur, “Makine Mühendisliği Bölümümüz, 20172018 Yılı En Çok Yayın Yapan Birim olarak ödül almıştır. Bu yıl içerisinde de bölüm öğretim elemanlarınca yirmiye yakın bilimsel yayın yapılmıştır. Mühendislik Fakültesi’nden bir bölümün Üniversitemizde birinci olarak bu ödülü alması, çok onur verici bir gelişmedir. Bu sene de aynı başarıyı bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
Düzce Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nü tebrik eden Prof. Dr. İlyas Uygur, ayrıca 20172018 EğitimÖğretim Yılı’nda Dr. Hana Lahbib’in, Tunus Carthage Üniversitesi’nden 6 ay süreyle araştırma yapmak üzere Düzce Üniversitesi Korozyon Araştırma Laboratuvarı’nda görev yaptığını belirterek bu süre zarfında Hana Lahbib’in, yaptığı çalışmaları çeşitli kongrelerde sunduğunu ve indeksli dergilerde yayınlanmak üzere çalışmalarını dergilere gönderdiğini de sözlerine ekledi.
Sanayi ile işbirliklerini de önemsediklerini dile getiren Prof. Dr. Uygur, Anlas Lastik A.Ş ve Standard Profil A.Ş’ye bu bağlamda teşekkür ederek Düzce Üniversitesi öğrencilerine destek sağladıklarını söyledi.
Mühendislik Fakültesi’ndeki başarılı akademisyen grubunun, 20182019 Eğitim Öğretim Yılı’nda Hindistan ve Cezayir’le TÜBITAK 2216Postdoctoral Research Fellowship proje çalışmalarının devam ettiğini belirten Prof. Dr. İlyas Uygur, “Yine Üniversitemizde ilk defa sanayi ortaklı TÜBİTAK1501 projesi kabul aldı. Bu çok güzel bir gelişme. Ülkemizde çok az üniversitede bu tür sanayiüniversite işbirliği projeye dönüşüyor. Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ve tüm yönetim olarak bu güzel iş birliklerinin artması için elimizden geleni yapmaya hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum” diye konuştu.
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Düzce haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Düzce Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.