Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
AA

Türkiye'de "Tüketici Teknolojisi Ürünleri Pazarı"nın 2016 yılının verileri açıklandı. Buna göre; 2016 yılında bir önceki yıla göre yüzde 11,2 büyüyerek 47,2 milyar liralık ciroya ulaştı.
Araştırma sonuçlarına göre; pozitif yönde büyüyen sektörler sırasıyla küçük ev aletleri tüketici elektroniği, telekomünikasyon ve büyük beyaz eşya olurken, ofis ekipmanları ve sarf malzemeleri, bilgi teknolojileri ile görüntüleme sektörleri daraldı.
Tüketici teknolojisi pazarı geçen senenin dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 6,1 büyüme gösterdi. Söz konusu dönemde bu pazarın cirosu ise 12,3 milyar lira oldu. Geçen yılın tamamında tüketici teknolojisi pazarı yüzde 11,2 büyüyerek ciroda 47,2 milyar liralık seviyeyi yakaladı.

BEYAZ EŞYA SEKTÖRÜ HIZLA BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR
Beyaz eşya sektörünün cirosu, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7 artışla 2,9 milyar liraya ulaşırken, bulaşık makineleri bu grupta en çok büyüyen kategori oldu. Küçük ev aletleri sektörü de aynı dönemde yüzde 10,4'lük büyüme gösterdi ve 1,1 milyar lira ciro seviyesine ulaştı. Sektörünün hakim ürün grubu olan televizyonlarda pazarın UHD TV'lere kayması, beraberinde 55 inç ve üzeri ekranlara olan talep artışını da getirdi. Görüntüleme sektörü de yılın son çeyreğini yüzde 9,5'lik negatif büyüme oranıyla kapattı.