Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
İHA

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Başkanı Hakan Orhun, 14 Şubat Sevgililer Günü'nü kapsayan haftada e-ticaret cirosunu açıklayarak, önemli haftalarda artış yaşandığını belirtti.

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Başkanı Hakan Orhun, "Burada hata yapmamak çok önemli. Bugüne kadar hatasız geldik diyebilirim. O yüzden tüketicilerde güven inşa etmiş durumdayız. Özelikle tüketiciler tarafında 'kredi kartını internette kullanmalı mıyım?' diye bir soru işareti kafalarında yok. Bunu da şurada görüyoruz internet üzerinden yapılan ödemelerin yüzde 90'ından fazlası kredi kartıyla yapılıyor. 15 milyonu aşkın kullanıcıdan söz ediyoruz. Dolayısıyla her hanede e-ticaret kullanılıyor. Bu da aslında güvenin inşa edildiğinin göstergesi" dedi.

BÜYÜK KOLAYLIK SAĞLIYOR
Zaman konusunda büyük avantajlar sağlayan E-ticaret kullanıcıları, Türkiye bazında 15 milyon civarında ama sitelerin kullanıcılarına bakıldığında 25-30 milyon rakamlarını görmek mümkün. Türkiye'de sitelere giren her iki kişiden biri de E-ticaret sitelerinden alışveriş yapıyor.

E-ticaretin rutin haftalarında alışveriş tutarının 300 milyon seviyesinde olduğunu bildiren Orhun, Sevgililer günü, Anneler Günü gibi özel haftalar olduğunda cironun yüzde 20 ile 30 arasında arttığını, dolayısıyla Sevgililer Gününü kapsayan haftadaki cironun kendi tahminine göre 400 milyon TL'ye yaklaştığı söyledi.

ÖZEL HAFTALARDA CİROLAR ARTIYOR
Sevgililer Günü'ne erkeklerin daha çok önem verdiğini belirten Orhun, "Hediye satışlarında erkekler ön planda ama kart kullanımında erkekler ön planda olsa da hane olarak düşündüğümüzde alışverişi yapan kadında olabilir. İnternetten alışverişlerde erkek kadın neredeyse yakın ama hediye bakımından erkek biraz daha yukarıda" şeklinde konuştu.

KADINLAR GÖMLEK, ERKEKLER İSE ÇİÇEK ALIYOR
Sevgililer günü hediyelerinin genellikle 50 ile 100 lira arasında seçilen hediyeler olduğunu belirten Orhun, erkeklerin çiçek öncelikli davrandığını belirtiyor. Orhun, "Erkekler çiçek öncelikli davranıyorlar. Bunun yanı sıra mücevher tabi ki önemli, küpe kolye gibi. Kadınlar ise gömlek tercih ediliyor genelde. E-ticaret her sene yüzde 30 ile 50 arasında büyümekte ancak iki seneyi kıyasladığımızda, bu büyümenin biraz bu rakamların altında kaldığını görüyoruz. 2016 yılında yüzde 20 civarında büyümekten söz etmek mümkün" diyor.