Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

FULYA ÖKTEM/ HABERTURK.COM / EKONOMİ SERVİSİ

Küresel hisse senedi piyasalarında yılbaşından bu yana hız kesmeyen satış dalgaları risk iştahını azaltarak yatırımcıyı güvenli liman varlıklarında alımlara yönlendiriyor. Dolar, Yen, tahviller ve altın bu araçların başında geliyor.

Dün 118,30 dolar ile Kasım 2015'den bu yana görülen en yüksek seviyeye çıkan altın bugün kazançlarını genişletti.

Güne 1.120,20 dolardan başlayan spot altının ons fiyatı 1.123,00 dolara yükselerek son 3 ayın zirvesini gördü. 

Altın destekli fonlara (ETF) olan ilgi Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Altın saat 16:20 itibariyle 1.117 dolar seviyesinden işlem görüyor.

GRAM ALTIN 108 LİRA ÜZERİNDE

Dün 108,75 liraya kadar yükselen gram altın saat 10:55 itibariyle 108,25 liradan satılıyor. Cumhuriyet altınının satış fiyatı ise 729 lira oldu.

İŞTE ALTIN FİYATLARI

FED ETKİSİ

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bugün sona erecek Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında faiz artışının beklenmemesi ve Fed'in 2016 yılındaki faiz artış hızına dair algının değişmesi de altındaki yükselişte etkili oldu. 

ÇEYREK ALTIN KAÇ LİRA OLDU? 

(Altının bir aylık performansı 27 Aralık - 27 Ocak / Tablo - Bloomberg)

"OYNAKLIK DEVAM ETTİKÇE YÜKSELİŞ DENEMELERİ OLACAK"

Turkish Yatırım analistleri spot altının ons fiyatı için hazırladıkları günlük analizde, yükseliş eğilimini koruyarak 1.123 dolar seviyesini test eden değerli metalde geri çekilmelerde 1.100 dolar seviyesinin destek yapılmaya devam etmesinin yükseliş eğilimini güncel tutmaya devam edebileceğini belirtti. Analistler piyasalarda oynaklık devam ettikçe bu yönde hareketler görmenin mümkün olduğunu ve piyasa algısında oynaklığın sonuna gelinmiş olabileceğine ikna olunmadıkça
yükseliş denemelerine devam edebileceğini vurguladı.  

FİYAT BEKLENTİLERİ

ALB Forex Araştırma Uzmanı RIdvan Baştürk ise altında yükselişin sürdüğünü vurgulayarak; "1.115 dolar desteğinin altına inmemiz halinde 1.110 dolar ve 1.100 dolar desteğine kadar geri çekilmemiz mümkün olacaktır. Yukarıda ise kanal tepesi olan 1.123 dolar direncinin üzerinde 1.133 doları test edecek parite özellikle bu seviyenin üzerinde 1.141 dolar direncine doğru yükseliş yaşayabilir" dedi.