Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Edirne'de vatandaşlar, çeyrek altın fiyatlarının yüksekliği nedeniyle gram altına yöneldi. Gidilen düğünlerde altın yerine para takmayı tercih edenlerin sayısında da artış yaşandığı öğrenildi. Bu durum kuyumcuların işlerine olumsuz yansıdı.

KUYUMCULAR SİNEK AVLIYOR

Türk Halkının en çok yatırım yapmayı sevdiği ve hemen hemen her evin bir köşesinde bulunan Altın da darbe girişiminden nasibini aldı. Cuma günü yaşanan olayların ardından ilk pazartesi altın yükselişini düşüşe bıraktı. Altın da yaşanan bu hareketlilik hakkında Edirne Kuyumcular Derneği Başkanı İsmail Kalkan, "Cuma günü yaşanan olaydan sonra altın hareketlendi. Altın çok ürkek bir madendir. Hareketliliği sever, hareketlilik olduğu zaman oda hareketlenir. Cuma gününden itibaren altında kıpırdama oldu. Henüz tedirginlik bitmediği için fiyatlar biraz üst düzeyde seyrediyor. Altın tamamen Dünya'ya endekslidir. Dünyanın herhangi bir yerinde bir olay olsun ucundan kenarından altın etkilenir. Altın iki adım ileri bir adım geridir. Korkulacak pek bir şeyin olduğunu zannetmiyorum, her şey düzelecek"dedi.

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

126.98 liradan alınan 24 Ayar Külçe Altının gramı 127.02 liradan, 828.00 liradan alınan Cumhuriyet Ata Lira 838.00 liradan, 114.82 liradan alınan 22 Ayar Bileziğin gramı 114.91 liradan, 831.39 liradan alınan Lira (Tam) Ziynet 852.23 liradan, 392.93 liradan alınan Yarım Ziynet 403.11 liradan, 201.39 liradan alınan Çeyrek Ziynet 205.96 liradan satıldı.

"VATANDAŞIN DA ESNAFIN DA İŞİ ZOR"

Vatandaşın artık gram altına yöneldiğini söyleyen Geçit Kuyumcusu sahibi Ahmet Atlı, "Şu anda gram altın 126 lira. Altının yerine de düğünlerde para takılmaya başlandı.Darbe girişiminin ertesi günü biraz yoğunluk oldu. Ardından tekrar normale döndü. Bir bileziğin gramında 2 lira kar elde ediliyor. 10 gram bilezikte 20 lira para kazanılıyor. 10 gram bir bilezik 2 bin 250 lira. Müşteri 250 liralık indirim istiyor. 'Bu kadar para veriyorum. 250 lira indirim çok mu' diyor. Vatandaşın işi de esnafın işi de zor" dedi.

"GRAM ALTIN ALIMI ARTTI"

Bulut Kuyumculuk'un sahibi Yunus Bulut "Yaz döneminin verdiği bir hareketlilik az da olsa var ama fiyatların yükselmesinden dolayı altın satışında bir düşüş yaşanıyor. Biz bundan minimum oranda etkilenmek için gerekli önlemleri alıyoruz.Siyasi olaylar ve dünyadaki gelişmeler altını doğrudan etkiliyor. Altın için yarını görmek oldukça zor. Kısa vadede altın ile ilgili kesin bir tahminde bulunmak doğru olmaz. Ama uzun vadede altına her zaman yatırım yapılabilir. Küçük altın 220, bileziğin gramı 126, yarım altın 440 lira" dedi.

CİHAN