Çeyrek altın ve altın fiyatlarının sabit kalmaması piyasayı ve yatırımcıları etkiliyor. Dün düşüşe geçen altın, haftanın kapanış gününü yükselişle tamamladı. İşte altın fiyatları ve haftanın son gününde çeyrek altın fiyatları!

ALTIN FİYATLARI NE KADAR OLDU?

Altın bu haftayı yükselişle tamamladı. Kapalıçarşı'da 24 ayar külçe altının gramı haftayı %1,02 düşüşle 145,60 TL'den kapattı. Alım satım yapılan altın türlerinden çeyrek altın fiyatları ise 239 TL, yarım altın fiyatları 478 TL ve Cumhuriyet altını fiyatları da 974 TL'den haftayı sonlandırdı.

ALTININ GRAM FİYATI GERİLEDİ

Altının gram fiyatı, %0,7 düşüş yaşayarak 144,8 TL'den işlem görüyor. ABD başkanı Donald Trump'ın dün vergi reformu konuşmalarının ardından dolardaki yükselişe rağmen yurtta dolar kurundaki düşüşe paralel olarak %1,6 değer kaybetti ve haftayı 145,80 TL'den sonlandırdı.

Geride bıraktığımız hafta da düşüşünü devam ettiren gram altın, saat 11:00 itibariyle bir önceki kapanışa oranla %0,7'nin altında 144,80 TL olarak işlem gördü. Aynı zamanda Kapalıçarşı'da çeyrek altın fiyatı 237 TL, Cumhuriyet altını fiyatı 969 TL olarak haftayı kapattı.

Altının ons fiyatlarında ise dünkü düşüş devam ediyor. Dün görülen 1.245 dolar seviyesinden itibaren başlayan gerileme bugün de devam ediyor. Şuan altının ons fiyatı %0,8 değer kaybederek 1.222 dolar üzerinden satılıyor.

FİYATI UÇUNCA GRAM ALTIN DÖRDE BÖLÜNDÜ

Altın fiyatlarında, gram altın fiyatlarında ve çeyrek altın fiyatlarındaki yükseliş hem sekötrü hem de vatandaşı zora soktu. Düğün, sünnet, doğum gibi özel günlerde sevdiklerine altın takamayanlar için çözüm darpaneden geldi. Darphane piyasaya çeyrek gramlık altın sürdü.

Türklerin düğün, sünnet, doğum gibi özel günlerde altın hediye etme adeti ekonomideki çalkalanmalara yenik düştü. Altın fiyatlarındaki hızlı artış nedeniyle vatandaşlar çeyrek altın takma adetinden uzaklaşmaya başladı. İzmir'in tarihi kemaraltı kuyumcular çarşısında altın toptancılığı yapan Naci Arığtekin, fiyatın hızla yükselmesinin altın ticaretine darbe vurduğunu söyledi.

Bu durumdan sadece esnafın etkilenmediğini söyleyen Arığtekin, "Bizim dışımızda bu işten evine ekmek götüren işçi de etkilendi, sevdiklerine altın takacak vatandaş da etkilendi. Yılbaşından bu yana çeyrek altın fiyatı 220 liradan 242 liraya, gram altın 127 liradan 147 liraya yükseldi. Darphane gram altının dörtte biri ağırlığındaki ürünleri piyasaya sürdü. Gram altın alacak durumda olmayan vatandaşlar en azından mahçup olmamak adına yeni basılan ve 37 TL'ye satılan çeyrek gram altına yönelecek. Altın'ın artık ne küçülecek ne de bölünecek hali kalmadı" dedi.