Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HABERTURK.COM / EKONOMİ SERVİSİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Bankası Erdem Başçı, Davos'ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nda Bloomberg HT Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt Başaran'ın sorularını yanıtladı.

Dr. Erdem Başçı, problemlerin fiyat istikrarı çerçevesinde geliştiğini vurgulayarak Türkiye'den enflasyonun hedef üzerinde, ABD ve Avrupa'da ise hedefin çok altında olduğunu belirtti.

"Geniş faiz koridorunu terk etmek için erken olduğuna karar verdik" diyen Başçı, politika araçlarındaki etkinliğin ve dünyadaki sorunların para politikasında sadeleşmede belirleyici olduğunu söyledi. Erdem Başçı, küresel sorunların çözüme kavuşması ya da TCMB'nin politika araçlarının etkili olması durumunda faiz koridorunun daraltılabileceğini kaydetti.

Erdem Başçı'nın açıklamalarında öne çıkan başlıklar şöyle oldu:

* Petrol fiyatlarında sert düşüş portföy ayarlamalarında Türk Lirası'nı olumsuz etkiliyor.

* Gelire dayalı borçların bankalar tarafından tarif edilmesi güzel.

* BES'te otomatik katılım tasarrufları artıran önemli bir reform.

* Türk varlıkları göreceli olarak değerlemelerde daha iyi performans gösteriyorsa bu küresel finansal koşullardaki sıkılaşmanın bir yansımasıdır. Risk primlerinde bir yükselme oldu. Ancak Ağustos ayından bu yana bizdeki hareket sınırlı kaldı.

* Getiri eğrisi pek çok ülkede dikleşti, Türkiye'de hala nispeten yatay ve yönetilebilir seviyede.

* Biz üç boyutlu çalışıyoruz ve geçmiş dönemlere bakıyoruz. Bir konuda küresel gelişme nedir, hangi dönemdeki türbülansa benziyor bunları dikkatlice tartışıyoruz. Doğru analiz edip doğru reçeteyi uygulamak amacındayız.

"ELİMİZİN ALTINDA HER TÜRLÜ PLAN MEVCUT"

* Enflasyondaki düşüş için şu an ilave bir paket gerekmiyor. Ancak daha kuvvetli bir plan gerekirse elimizde B,C... her türlü plan var. Daha ileri boyutta bir müdahale için her türlü araç, Elimizin altında her türlü plan mevcut.

* Merkez Bankası her zaman gereken adımları atar. Burada soru en ideal çözüm hangisidir, onu bulmaktır.

* Enflasyon konusunda çok dikkatli olmamız gereken bir yıldayız. 2017 de çok önemli olacak. Orada da diğer faktörler, örneğin asgari ücret zammı, enerjide fiyatlama konularının yapısal olarak görüşülmesi gerekecek.

* Fiyat ayarlamalarından dolayı enflasyon hesabımızla orantılı çıktı. 

* Döviz kurlarından gelen etki istediğimiz oranda olmasa da, bu aydan itibaren etkisi tek haneye düşüyor.

* Enflasyona döviz kurunun etkisini azaltmak istiyoruz. Ağırlıklı ortalama fonlama aracı işe yarıyor.

* Döviz satışları sıkılaştırıcı bir araçtır. Net rezervden bu ay kullandık (BOTAŞ gibi kurumlara döviz satışı). -Orada yeterli noktaya gelindiğinde- gelecek aydan itibaren net rezervin kullanımı azalacak ve Mart ayından itibaren başa baş noktasına geleceğiz.

* Merkez Bankası kadrosu çok tecrübeli. Araştırma biriminde 100'e yakın doktoralı arkadaşımız çalışıyor. Müthiş kaliteli bir ekibimiz var. Benim yaptığım orkestra şefliği gibi bir şey.

* Kurum sağlamsa o zaman başındaki kişinin etkisi az oluyor.

* Önemli araçlar geliştirdik. Hepsi çekmecede duruyor. Her türbülansa karşı politika çözümümüz var.

* Son 45 yılın en düşük enflasyonu 6,2'yi gördüysek yüzde 5'i de görecemize inanıyorum.