Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Japonya uzun süredir deflasyonla mücadele ediyor. Ülkedeki şiketlerinin kasalarında biriken para dönem dönem rekor seviyelere ulaşırken hükümet Japon halkına harcama alışkanlığı kazandırmakta zorlanıyor. İşsizliğin son derece düşük olduğu ülkede 2012 yılında iktidara gelen Shinzo Abe'nin kendi ismiyle anılan ekonomik programı (Abenomics) çerçevesinde birtakım önlemler alındı. Japon ekonomisinde toparlanma olsa da ülke teknik resesyona girdi ve enflasyon bir türlü yaratılamadı.

Gözler şimdi Japon ekonomisini rahatlatacak bir adım atması beklenen Japonya Merkez Bankası'nın (Boj) para politikası kurulu toplantısında. 

Başbakan Shinzo Abe'nin baş ekonomi danışmanı Yale Üniversitesi Profesörü Koichi Hamada, Aralık ayı başında yaptığı açıklamada Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artışının Yen'de yeni bir satış dalgası yaratması durumunda BoJ'un mevcut para politikasını devam ettirmek için daha çok yeri olacağını söylemişti. Hamada; "BoJ, ABD'deki sıkılaşmanın etkilerini görmeyi beklemeli" demişti. 

AKIRA AMARI: BOJ PARA POLİTİKASI KONUSUNDA ÖNCEDEN SİNYAL VERMİYOR

Japonya Ekonomi Bakanı Akira Amari, Japonya Merkez Bankası'nın bu hafta yapacağı toplantıda para politikasında ek gevşemeye gidip gitmeyeceği sorularına, BOJ'un para politikasını gevşetip gevşetmeyeceği konusunda önceden sinyal vermediği yanıtını verdi.

Amari, BOJ'un 29 Ocak'ta sona erecek para politikası toplantısı için yorum yapmayacağını da vurguladı. Konuşmasında Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi'nin bu ay cesur bir adım attığını ve para politikasını gevşetmeye hazır oldukları sinyalini verdiklerini belirten Amari, ancak BOJ'un böyle cesur bir adım atacağını düşünmediğini vurguladı.

TARO ASO: FİYAT İSTİKRARININ YAKALAMAK İÇİN SPESİFİK POLİTİKA ADIMLARINDA KARAR BOJ'UN

Japonya Maliye Bakanı Taro Aso, BOJ'un yüzde 2 enflasyon hedefini başarmak için çalışmaya devam edeceğine güvendiğini, bu hedefi yakalamak için adılacak spesifik politika adımlarına BOJ'un karar vereceğini söyledi.

Aso yaptığı açıklamada, "BOJ'un gerektiğinde çekinmeden harekete geçme politikalarını devam ettirdiklerini anlıyoruz. BOJ'un fiyat istikrarı hedefini başarmak için çabalarını ekonomiyi ve fiyatları dikkate alarak devam ettireceğini umuyoruz" diye konuştu.

Aso konuşmasında Japon ekonomisinin temel göstergelerinin kötü olmadığını, petrol fiyatlarında düşüşün ekonomiyi pozitif etkilediğini de vurguladı.

SHINZO ABE: DEFLASYONUN ÜSTESİNDEN GELMEK İÇİN BOJ VE HÜKÜMET BİRLİKTE ÇALIŞIYOR

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, parlamentoda yaptığı konuşmada hükümet ve BOJ'un deflasyonu yenmek için birlikte çalıştıklarını, global piyasa hareketlerini yakından takip ederken ekonomik büyümeyi sürdürecek politikalar uygulamaya devam edeceklerini söyledi.

Abe konuşmasında Japonya'nın ekonomik temel göstergelerinin global piyasa oynaklığına ve gelişmekte olan piyasalardaki yavaşmaya rağmen güçlü olduğunu da vurguladı.