Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HABERTURK.COM / EKONOMİ SERVİSİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2016 yılının ilk Enflasyon Raporu bilgilendirme toplantısını bugün Ankara'da bankanın konferans salonunda gerçekleştirdi.

TCMB Başkanı Erdem Başçı "Enflasyon Raporu 2016-I" raporunun bilgilendirme toplantısında sunum yaptı.

Raporun ana mesajlarının paylaşılacağını söyleyen Başçı'nın sunumunda öne çıkan başlıklar şöyle:

2016'da Çin endişeleri ve jeopolitik gelişme kaynaklı oynaklık artışı yaşandı.

* Şubat, Mart, Nisan aylarında enflasyonda düşürücü yönde baz etkisi gözlenecek.

* Gelişen ülkelere portföy akımı zayıf sürerken kur oynaklığı yüksek seyretti.

* Ağustos'ta açıklanan çok boyutlu tedbirler paketi oynaklık etkilerini yumuşattı.

"GENİŞ FAİZ KORİDORUNUN ÇOK YARDIMI OLDU"

* Geniş faiz koridoru oynaklık döneminde bize çok faydalı oldu. Bizim diğer araçlarımız ve finansal sektöredeki araçlarımız etkilerini gösterdikçe, küresel şokları iyi yönettiğimiz gözlendikçe faiz koridoru yeniden değerlendirilecektir.

* Belirsizlik azalana kadar günlük likidite politikasıyla ayarlama yapmak daha doğru.

* Sene başından itibaren gözlediğimiz birikimli döviz kuru hareketleri ile enerji ve gıda fiyatlarındaki oynaklıkların enflasyon ve enflasyon bekleyişleri üzerindeki etkilerini sınırlamak amacıyla sıkı para politikası duruşumuzu 2015 yılı üçüncü çeyreğinde de sürdürdük.

* Çin türbülansı nedeniyle ağırlıklı ortalama fonlama son iki gün yüzde 9'a yakın oluştu.

* Diğer ülkelere kıyasla Türkiye'de yatay bir getiri eğrisi oluşuyor. 

* Tek faiz oranı küresel belirsizliğin azalmasıyla yeniden düşünülebilir.

* Döviz kurları açısından iki büyük Çin şoku yaşadık. Buna karşı 18 Ağustos dökümanını yayımladık. Ağustos'tan bu yana ne yaptıysak işe yaradı. Önümüzdeki dönemde de para politikası kararları enflasyon görünümüne bağlı olacak. Para politikasındaki sıkı duruşumuz gerekli görülen süre boyunca sürecek. Ekstra bir sıkılaşma gerekirse her zaman yapılabilir. Geniş faiz koridorunu korumamız ara toplantı ihtiyacını azaltıyor.

* Son yıllarda dış şoklara rağmen enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki bozulmayı sınırlı tutabildik.

* Ticari krediler tüketici kredilerine göre daha yüksek oranda arttı. 2015'de tüketici kredileri yüzde 8,7 ve ticari krediler yüüzde 16,2 büyüdü.

* Finansal koşulların sıkılaşmasıyla kredi büyümeleri makul seviyede olacak.

"HÜKÜMETE AÇIK MEKTUBU BUGÜN GÖNDERİYORUZ"

* Enflasyonla ilgili hükümete açık mektubu bugün gönderiyoruz.

* Gıda ve tütün dışı enflasyon tahminlerimizin üst bandına yakın oluştu.

* Enflasyonun yılın ilk çeyreğinde çift haneye çıkmamasına gayret göstereceğiz. Ocak ayında enflasyonun çift haneye çıkma ihtimali az.

* Basiretli borçlanmaya yönelik makro ihtiyati tedbirler de büyümeye katkı vererek enflasyonla mücadelede önemli rol oynamakta.

* Kredilerin ağırlığının tüketici kredilerinden ticari kredilere kayması olumlu bir gelişme oldu. Tüketici kredilerinin artış hızı cari açıkta temel belirleyici. Orada alınan tedbirler sonuç verince cari açık yönetilebilir bir seviyeye geldi. Enflasyon ile mücadelenin önündeki ilk engel olan cari açığın önüne geçmiş olacağız.

GIDA FİYATLARI TAHMİNİ YÜKSELDİ

* İlk defa bu yıl hanehalkının geliri borcundan daha hızlı artacak.

* Gıda fiyatları varsayımımızı 2016 için yüzde 8'den yüzde 9'a çıkardık.

* Petrol fiyat tahminimizi 37 dolara çektik.

* Asgari ücretteki artışın bütçe dengesine etkilerini, asgari ücret artışı ile maliye politikasının etkileşimini yakından takip edeceğiz.

YILSONU ENFLASYON TAHMİNLERİ

* Enflasyonun 2016 sonunda yüzde 7,5 ve 2017 sonunda yüzde 6 olarak gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz.

* Asgari ücret artışı ile 2016 tahmininde 1 puana yakın yukarı yönlü güncelleme yaptık.

* Yüzde 5 hedefine ancak 3 yllık bir dönemde gidebileceğimiz görünüyor. Bunu bir uzun mesafe koşusu olarak görüyorum. Burada ciddi adımlar gerektiğinde atılabilir. Bu adımların enflasyonun düşüşünü, fiyat istikrarını desteklemek için çok boyutlu para politikası dahilinde ideal kombinasyonda olması lazım. 2016'da enflasyon yüzde 7,5 oranında gereçekleşirse yine mektup yazmak gerekecek.

* Faiz çok etkili bir araçtır. Şartlar normal seyreder ve Fed'in adımından sonra her şey yolunda giderse bizim de bu koridora ihtiyacımız kalmazsa adım atılabilir. Elimizdeki bu değerli aracı şu anda muhafaza etmek istiyoruz. Ancak oynaklığa karşı başka araçlarımız da var; Eurobondların teminat değerini artırma gibi. İlave politikalarımızın oynaklığı düşürücü etkisi var.

"ENFLASYONU DÜŞÜREMEZSEK TÜRKİYE..."

* Yılsonunda enflasyonun yüzde 7,5'un altında kalma ihtimali var mı; evet bunu yapabilme yolundayız. Enflasyonda düşüşü başlatamazsak bu durum Türkiye'yi daha kötü bir dengeye getirebilir. Şu anda birden fazla aracı enflasyonu düşürücü yönde kullanma ihtiyacı bulunuyor.

* Enflasyonu düşürücü her aracı kullanıp şokların etkisini azaltmamız gerekiyor.

* Çok sayıda araç olunca iletişim politikası önemli hale geliyor. Önümüzdeki dönemde aktif iletişim politikası ile araçlarımızın etkinliğini artıracağız.

* Merkez bankaları da ayrışacak. Parasının alım gücünü koruyabilen ve fiyat istikrarını sağlayabilen merkez bankaları ve fiyat istikrarını koruyamayan merkez bankaları olarak ayrışacak.

* BOTAŞ'ın döviz ihtiyacı Mart ayından itibaren azalacak.

* Türkiye'nin Avrupa'ya ihracatı Avrupa'daki toparlanmaya yönelik öncü gösterge oluyor.

* Paramızın değerini, asgari ücretin alım gücünü koruyalım bu sene.

* Enflasyondaki yapısal unsurlar Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda ele alındı.

* Büyük merkez bankaları düşük enflasyonu yükseltmek için gereken araçlara sahip mi, gelişmekte olan ülkerdeki merkez bankaları da enflasyonu hedeflenen oranlara düşürebilecek mi? Gelişen ülkelerinde durumu daha iyi çünkü alanları daha geniş ve daha çok araçları var. Gelişmiş ülkelerin hedefi daha çok çaba gerektiriyor. Gelişen ülkelerin faizi belirleme yönünde teknik engelleri bulunmuyor. 

"KUR TRENDİNİN YATAY OLMASI ÖNEMLİ"

* Kur trendinin yatay olması önemli, bundan sonraki oynaklık seyrine bakacağız.

* Herhangi bir adım atıyorsak ya da adım atmıyorsak bu teknik nedenle yapılır.