Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Abdurrahman YILDIRIM / GAZETE HABERTÜRK

3 Mayıs doların son iki yılın en düşük düzeyine indiği tarih. Altı büyük paraya karşı doların değerini ölçen Dolar Endeksi 3 Mayıs’ta 91.919’a indi. Ardından bölgesel FED başkanlarının faiz artırımına gidilmesi yönünde açıklamalarını izledik. Bu açıklamalar doları yukarı yönlü destekledi. Dayanıklı tüketim ve konut verileri de güçlü ekonomik gidişe işaret etti. Cuma günü de FED Başkanı Janet Yellen “Gelecek aylarda faiz artırımı uygun olabilir” dedi.

- Böylece bölgesel başkanların başlattığı faiz artırım tartışmasına genel başkan olarak Yellen son noktayı koydu. FED yaz aylarında faiz artırmak istiyor. Son anda istihdam veya enflasyon gibi tersine bir veri çıkmazsa faizi çeyrek puan daha artıracak gibi.

- Aralık ayında ilk artırımını yapan FED’in ocaktan başlayarak artırımdan çark etmesini ekonomik verilerden çok seçime bağlamıştım. Trump korkusuyla Demokratlar’a seçim öncesinde engel çıkarmamak için, faiz artırımını kasım ayına kadar mümkün olduğunca erteleyeceğini ve yılı bir artırımla geçireceğini, bunu da seçim sonrasına denk gelen aralıkta yapacağını tahmin ediyordum. Öyle anlaşılıyor ki FED bir kez daha karar değiştiriyor ve faiz artırımını seçim öncesine alıyor.

- Aradan geçen sürede ne değişti derseniz, Cumhuriyetçiler’in adayı Donald Trump, FED’e karşı sert açıklamalar yaptı ve başkan seçilirse Yellen’i görevden alacağını söyledi. Bir de Trump’ın adaylığı kesinleşti gibi ve seçimi kazanma olasılığı da arttı. Dolayısıyla FED daha baştan Trump’la bir tartışmaya girmektense yılda bir kez yapacağı faiz artırımını seçimin hemen ertesinde yapmaktan kurtulacak. Eğer bu tahmin doğru çıkarsa değişen fazla bir şey yok. Yılda bir faiz artırımı, yılın sonu yerine ortası gibi olacak. Oranı çeyrek puan, ekonomiye etkisi de minimal kalabilir.

- Faiz artırımının yeniden gündeme getirilmesi doları canlandırmaya yetti. Dolar mayısta yüzde 3.9 arttı. Bitişikte doların Mart 2015’ten beri son 14.5 aylık seyri, altın fiyatlarıyla karşılaştırmalı veriliyor. Dolar Endeksi 100’ü bulduğunda FED Mart 2015’te sert bir müdahaleye gitti ve o tarihten beri dolar 90 ile 100 bandında dalgalanıyor, uzun vadeli yükselişi ise durdu. Şimdi ise bu canlanma sürerse ve Dolar Endeksi 100 düzeyine yaklaşırsa FED’in tavrını değiştirip değiştirmediğini göreceğiz.

- Dolar yükselişe geçerken dünyanın alternatif para birimi olarak altın değer yitiriyor. Mayısta dolar yüzde 3.9 değer kazanırken altın fiyatları yüzde 7.1 düştü. Halef selef olmaktan gelen bir ters işleyiştir sürüp gidiyor. Dolar ne kadar değerlenirse altın fiyatları da o kadar aşağı geliyor. İçinden geçmekte olduğumuz süreç tam da bu.