• Canlı Yayın
  • 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlık ve Spor Bayramı kutlu olsun
Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

FETÖ’nün darbe kalkışmasını meydanlarda püskürten vatandaş, Türk Lirasına da sahip çıkmaya devam ediyor. Standart& Poor’s’un siyasi bir karar olarak verdiği not düşüşü sonrasında 3.09 liraya kadar çıkan dolardaki tırmanış, adeta vatandaştan döndü. 15 Temmuz’dan bu yana bozdurulan döviz miktarı 10 milyar dolara yaklaştı. Dolar dün 3.03 liraya kadar indi.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi son 10 günde bozdurulan doların 10 milyar dolara yaklaştığını bildirdi. Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) Genel Sekreteri Osman Akyüz de bankaların temel makro göstergelerinde herhangi bir bozulmanın olmadığını, kredi iştahının sürdüğünü söyledi. Karar'dan Hamide Hangül'ün haberine göre bankacılık sisteminin normal çalışmasına devam ettiğine işaret eden Osman Akyüz, mevduatında normal seyrinde ilerlediğini ifade etti. Merkez Bankası’nın aldığı tedbirlere bankaların çok ihtiyacı olmadığını belirten Akyüz, "Zaman zaman ihtiyaç duyulmuş olabilir, ancak bankalar kendi imkanlarıyla devam ediyorlar" dedi.

2 GÜNDE 600 MİLYON DOLAR

Katılım bankalarında fonların ağırlıklı kesiminin döviz olduğunu belirten Akyüz, “Döviz arttığında müşteriler fiyattan yararlanmak için TL’ye dönerler. Bu davranış da doların çok artmasını engelledi” dedi. Akyüz, katılım bankalarında 15-19 Temmuz tarihleri arasında yaklaşık 600 milyon dolarlık bir rakamın TL’ye döndüğü öngörüsünde bulundu. Bir bankanın döviz masası işlemcisi de hızı azalsa da yeni satışların sürdüğünü ve 15-25 Temmuz'da satışların 10 milyar dolar seviyesine yaklaştığını bildirdi.