Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Dün BoJ'un para politikasında değişikliğe gitmesinin ardından ilk anda küresel piyasalarda dolar talebinin artması ile 2,9881'e kadar çıkan dolar/TL, Fed'in faizleri artırmaması sonrasında düşüşe geçti.

Dolar/TL, dün günü 2,9545 seviyesinden tamamlamasının ardından bugün bankalararası piyasada gerileyişini sürdürerek 2 haftanın en düşük seviyesi olan 2,9490'a indi. Saat 10.00 itibarıyla dolar/TL yüzde 0,1 azalışla 2,9516'dan, avro/TL yüzde 0,3 yükselişle 3,3150'den ve sterlin/TL yüzde 0,1 yükselişle 3,8550'den işlem görüyor.

1 DOLAR KAÇ LİRA OLDU?

1 EURO KAÇ LİRA OLDU? 

Fed dün akşam açıkladığı kararı ile beklentiler doğrultusunda faiz değişikliğine gitmezken kasım ya da aralık ayında faiz artıracağının sinyalini açık şekilde verdi. Fed'in faiz değişikliğine gitmemesi ve üyelerin büyüme beklentilerini düşürmesinin etkisiyle küresel piyasalarda dolar talebi azalırken risk varlıklara da ilginin arttığı gözlendi.

Analistler, fed kararının ardından gözlerin bugün saat 14.00'te açıklanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) faiz kararına çevrildiğini belirterek, teknik açıdan dolar/TL'nin 2,95'in altında kalıcılık sağlaması durumunda iyimserliğin artabileceğini ve 2,9330 seviyesinin gündeme gelebileceğini kaydediyor.

İŞTE ALTIN FİYATLARI

BORSADA SON DURUM İÇİN TIKLAYINIZ

AA Finans anketine katılan ekonomistlerin tamamı PPK'nın marjinal fonlama oranında (faiz koridorunun üst bandı) indirim bekliyor. Ekonomistlerden 1'i bu indirimin 50 baz puan, 14'ü ise 25 baz puan düzeyinde gerçekleşeceğini tahmin ediyor. Öte yandan, ekonomistler bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı (politika faizi) ve borçlanma faiz oranında (faiz koridorunun alt bandı) ise değişiklik olmayacağını öngörüyor. TCMB, geçen ayki PPK toplantısında faiz koridorunun üst bandını 25 baz puan düşürerek yüzde 8,5'e çekerken, politika faizini yüzde 7,50 ve faiz koridorunun alt bandını yüzde 7,25'te bırakmıştı.