Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Merkez Bankası'nın Geç Likidite Penceresi faizini 50 baz puan artırmasının ardından Çarşamba günü 3.59'dan 3.55'e kadar gerileyen kur küresel risk iştahı ve TCMB Başkanı Çetinkaya’nın sıkı para politikasına ilişkin mesajlarıyla 3.54'e kadar geriledi.

TCMB dün olduğu gibi bugün de BİST gecelik repodan 5 Milyar TL fonlama yaptı. Fonlama maliyetinin yükseltilmesi de TL'yi destekliyor.

PİYASALARDA BUGÜN

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, enflasyon raporunu açıkladı. 2017 ve 2018 yılı enflasyon tahminleri yükseldi. Yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 8'den yüzde 8,5'e, 2018 enflasyon tahmini de yüzde 6'dan yüzde %6,4'e yükseltildi.

Sabah saatlerinde 3.56 seviyelerinde seyreden Dolar/TL daha sonra 3.5414'e kadar geriledi. Türk Lirası Bloomberg'in takip ettiği 24 gelişen piyasa para birimi arasında bugün dolara karşı en çok değer kazanan 6. para birimi oldu.

 

Banka, Çarşamba günü faiz kararına ilişkin açıklama metninde "Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruşumuzu koruyacağız" değerlendirmesine yer vermişti.

ABD'de ise 1. çeyrek büyüme verisi saat 15:30'da açıklanacak. Büyümenin %1 olması bekleniyor. Michigan Üniversitesi Güven Endeksi de bugün öne çıkan veriler arasında.

Bloomberg HT

1 DOLAR KAÇ LİRA OLDU?

1 EURO KAÇ LİRA OLDU?

BORSADA SON DURUM İÇİN TIKLAYINIZ

İŞTE ALTIN FİYATLARI