Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Dün, ABD'de büyüme verisinin beklentilerin üzerinde açıklanmasının ardından 3.53 seviyesine kadar yükselen dolar/TL, günü yüzde 0.34 artışla 3.52'den tamamladı.

Dolar/TL, bugüne yükselişle başlamasının ardından saat 10.20 itibarıyla yüzde 0,14 artışla 3.53'den alıcı buluyor. Aynı dakikalarda euro/TL yatay seyirle 4.03'den, sterlin/TL de yüzde 0.16 yükselişle 4.59'dan işlem görüyor.

Euro Bölgesi'nde ekonomik güven endeksinin artması ve Almanya'da enflasyonun beklentileri aşamasının etkisiyle dün, 1.1446 ile 14 ayın en yüksek seviyesine çıkan euro/dolar paritesi, bugün sınırlı düşüşle 1.1420 seviyelerinde dengelendi.

ABD'de yılın ilk çeyrek büyüme verisinin beklentileri aşmasına karşın dün 95,5'e kadar gerileyen dolar endeksi ise bugün öğleden sonra hareketlenecek veri trafiği öncesinde 95.5-95.7 dar bandında yatay bir seyir izliyor.

Analistler, gelişmiş ülke merkez bankası yetkililerinin şahin olarak değerlendirilen açıklamalarının para piyasalarında dalgalanmalara neden olduğunu belirterek, bugün ABD'de kişisel gelir ve harcamalar ile Euro Bölgesi enflasyon ve İngiltere'de büyüme verilerinin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını kaydetti.

Teknik açıdan, dolar/TL'de 3.53'in direnç konumunda olduğunu ifade eden analistler, 3.50'nin ise destek olarak öne çıktığını bildirdi.