Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Deniz ÇİÇEK / ANKARA

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, Rusya, Irak ve Libya’daki gelişmeler nedeniyle 7 milyar dolarlık kayıp yaşadıklarını belirtti. Yenigün, İran pazarına girmek için ABD ve Avrupalı şirketlerden talep geldiğini söylerken, Irak’ta yarım kalan yatırımların tamamlanması için 3 milyar dolar borç verilmesini de önerdi. Yenigün gazetecilere şu açıklamalarda bulundu:

İRAN İÇİN 7 AY ÖNCE DEVREYE GİRİLDİ: İran için 7-8 ay önce devreye girerek Türkiye’nin Tahran Büyükelçiliği’nden potansiyel işlerle ilgili bilgi istedik. Elçilikten cevap bekliyoruz. ABD ve Avrupalılar beraber gitmek istiyor. İmkânları değerlendiriyoruz. Orada birikmiş bir ihtiyaç var. Konut, rafineri, boru hattı, baraj gibi her türlü ihtiyaçları var.

SİYASİ İLİŞKİ, İŞLERİMİZİ YÜZDE 20 ARTIRIR: Her gittiğimiz ülkede siyasi ilişkilerimiz iyi olsun istiyoruz. Ülkenin kartviziti yanımızda oluyor. Tüm ülkelerle ilişkilerin iyi olmasını istiyoruz. Siyasi ilişkilerin iyi olması iş hacmini yüzde 20 artırır.

‘PROJELER İÇİN KUR FARKI VERİLMELİ’

Kur farkından dolayı dışa bağımlı malzemelerde negatif etkilendiklerini kaydeden Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, kamuda devam eden projeler için fiyat farkı ödenmesini istedi. Yenigün, karayolları kaynaklı 6.2 milyar TL’lik hak edişlerinin yüzde 50’sinin önceki gün ödendiğini, kalanının da bu ay içinde ödenmesini beklediklerini bildirdi.

‘KONUTTA ARZ FAZLA DEĞİL TALEP DURDU’

Yenigün, konut sektöründeki gelişmeleri de değerlendirerek, “Yıllık 700 bin konut ihtiyacı var. ‘Balon’ deniyor ama geçen yıl belirsizlikler nedeniyle arz kısıldı. Arz fazlası yok, talepte durma var. İnsanlar nakitte kaldı. Bize göre konut alımı sonraki yıla bırakılmış durumda” ifadesini kullandı.