Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Erdem AKTÜRK / GAZETE HABERTÜRK

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından yayımlanan raporda Türkiye’deki konut fiyatları artışının ‘sürdürülebilir olmadığı’ belirtildi. Moody’s’in raporuna bir cevap da Özak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık’dan geldi.

Türkiye İstastik Kurumu’nun (TÜİK) Türkiye’deki fiyat artışıyla ilgili değerlendirme yaparken paranın maliyetiyle, gayrimenkulün bugünkü değerini kendi içinde ayrıştırmadığını belirten Ahmet Akbalık, paranın maliyetiyle gayrimenkulün değeri birlikte değerlendirildiği için, fiyatlarda bir şişme var gibi gözüktüğünü ifade etti.

Gayrimenkul alan yatırımcıların, bankadan kredi çektikleri zaman, müteahhitlere konutun bedelini ödediklerini, paranın maliyeti olan faiz miktarını ise bankaya ödediklerini belirten Akbalık, “Örneğin 1 milyon TL’lik bir konut için, 1 milyon TL kredi çeken biri, 200 bin TL’lik faizini bankaya ödüyordu. Konut değeri, gerçek değeri olan 1 milyon TL olarak gözüküyordu.

VADE FARKI VAR

Artık firmalar, kredi işini kendi içlerinde yaptıkları için, vadeli satışlarındaki faizi, paranın maliyetini gayrimenkulun değeri üzerine ekliyorlar. Böylelikle 1 milyon TL olan konut fiyatı, tapuda 1 milyon 200 bin olarak gözüküyor” dedi.

‘ŞİŞME DEĞİL AKSİNE FIRSAT VAR, ŞİMDİ ALMA ZAMANI ’

Moody’s’in Türkiye’deki konut fiyatları artışının sürdürülebilir olmadığına dair yayımladığı rapora katılmadığını belirten Ahmet Akbalık, “Fiyatlarda bir değişme yok. Aksine döviz ve TL cinsinden baktığımız zaman fiyatlarımız düştü. Moody’s’in raporuna katılmıyorum. Şu anda İstanbul’da bana göre bir fırsat var. Konjonktürel problemlerden ötürü konut fiyatları düşük. İlerde bu problemler ortadan kalktığı zaman konut fiyatları yükselecek, şu an gayrimenkul alma zamanı” dedi.