Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Dünyanın en geniş ve en uzun asma köprüsü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılışında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu konuşma yaptı.BAŞBAKAN YILDIRIM: BU SADECE BİR KÖPRÜ DEĞİL, BİR SANAT ESERİ, MÜHENDİSLİK HARİKASIDIR

Başbakan Binali Yıldırım'ın konuşmasından notlar;

* Ey ay yıldızlı bayrak dalgalandığın yerde ne korku ve keder gölgende bana da bir yer ver. Sabah olmasın gün doğmasın ne çıkar Türkiye'ye ay yıldızın ışığı yeter.

* Bugün İstanbul için büyük bir gün, 26 Ağustos 1071 Malazgirt Zaferi'nin yıldönümü, Sultan Alparslan'ın ruhu şaadolsun. Sultan Fatih Mehmet Ağa'nın ruhu şaadolsun. 15 Temmuz'da Türkiye'nin geleceği için demokrasinin yaşaması için hayatlarını veren şehitlerin ruhu şaadolsun. Gazilerimize Allah şifalar versin.

* Bugün büyük taaruzun yıldönümü. Büyük taaruzda Türk'ün esareti kabul etmeyeceğini gösteren gündür. Bugün Alparslan'ın Gazi Mustafa Kemal'in ordularının Fırat Kalkan'ın operasyonu yürüttüğü gündür.

* Yahya Kemal ne güzel söylemiş; Şu kopan fırtına Türk ordusudur yâ Rabbi. Senin uğrunda ölen ordu, budur yâ Rabbi. Tâ ki yükselsin ezanlarla müeyyed nâmın, Galib... Galip edecek inşallah ya Rabbi. 

* Bu eşsiz şehir 79 milyonun bir özetidir. Değerli kardeşlerim şunları sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu sadece bir köprü değil bir sanat eseri, bir mühendislik harikasıdır. 

* En geniş köprüdür, en uzun köprüdür. En uzun eserleri, en geniş köprüleri, Marmaray gibi projeleri yapmak size yakışır, sizin evlatlarınıza, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a yakışır. 

* 11. Dönem Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül bey ve dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'la 3 yılda bitecek dedik, 2 yıl sonra gazete köprüden 2 tane direk kaldı dediler, o başlıkları atanlar bugün görsünler Yavuz Sultan Selim'i. 

* Biz sizinle gurur duyuyoruz. Padişah ne diyor biliyor musunuz? Cesaret insanı zafere, korkaklık ölüme götürür diyor, biz korksaydık 15 Temmuz gecesi bir daha aydınlanmayacaktı.

* Ama Cumhurbaşkanımız gidin meydanlara dedi, gittiler meydanlara Allah sizden razı olsun. En az 3 ay köprü için güzergahları inceledik. 4 tane güzergah inceledik. Sonunda en doğru yeri bulduk. İşte Boğaz'ın en kuzeyinde Karadeniz'in girişinde bu tarihi eseri İstanbul'a kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

* Değerli hemşerilerim bu köprü sadece İstanbul'a hizmet etmiyor, Londra'ya kadar giden tarihi İpek Yolu'ndaki bütün yolculuklara hizmet ediyor. En güzel eserlerin başında geliyor.

* Yavuz Sultan Selim Köprüsü yarın hizmete girecek. Köprünün özelliği şu; Yavuz Sultan Selim'den geçen bütün otobüsler, tırlar artık şehir içine giremeyecek. Hepsi Yavuz diyecek. Böylece İstanbul'un trafiği de biraz daha rahatlayacak.

* Ardından Osman Gazi karşılarına çıkacak sonra ver elini Bursa, İzmir. 14 yılda Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye'ye 18 bin kilometre üzerinde yeni bölünmüş yol yaptık.

* Havayolunu halkın yolu yaptık. Yurdun her köşesini donattık neden yaptık, çünkü biz ülkemizi milletimizi seviyoruz. Halka hizmet hakka hizmettir diyoruz. Onun için yaptık. Türkiye'nin bu kutlu yürüyüşünü çekemeyenler var. Ama varsın olsun, onların oyunları planları varsa, hakkın da halkın  da bir planı var. Sizler oldukça, bize karada da havada da denizde de ölüm yok.

* Sevgili hemşerilerim, aziz İstanbullular bugün İstanbul'un çok önemli bir eserini hayata geçiriyoruz. Bununla işimiz bitmiyor, daha çok işimiz var. Sultan Fatih Mehmet gemileri karadan denize indirdi, Recep Tayyip Erdoğan da trenleri arabaları denizin altından geçirdi. Fatih'in torununa da bu yakışır. Kıskanıyorlar.

* Canımızla kanımızla mücadelemize devam edeceğiz. Ne bölücülere, ne darbecilere teslim etmeyeceğiz. Yavuz Sultan Selim ne diyor biz bunca meşakkate alkış uğruna katlanmadık, halis niyetimiz rızayı ilahidir.

* Medeniyet yolculuğunda emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz. Hanımlar 15 Temmuz gecesini unutmuyoruz, ülkeye sahip çıktınız. Gençler Türkiyemize sahip çıktınız.

* Bu eserin yapılmasında emeği geçen yüklenici firmaya ayrıca Ulaştırma Bakanlığı'nın bakan başta olmak üzere görev yapan bakanlarına, tüm çalışanlarına, emeği geçen herkese teşekkür ederim. Ama en büyük gayret bize önderlik yapan Recep Tayyip Erdoğan'dır.

* Daha çok ama çok projeler gerçekleştireceğiz. Memleketimizi parmakla gösterilen ülkeler arasına sokacağız. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.

ULAŞTIRMA BAKANI ARSLAN: BU PROJE BİRÇOK İLKİ İÇERİYOR

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan'ın konuşmasından notlar;

* Biz aile olarak sizlere dünden daha fazla muhtacız. 15 Temmuz dahil hainlerin hainliklerine inat biz gecemizi gündümüze katacağız.

* Sizin liderliğinizde Başbakanımız, kabinedeki arkadaşlarımız dünden daha çok çalışacağız. Bu proje birçok ilki içeriyor. Bunların fikir babaları olan sizler olduğundan bunlara girmiyorum.

* Dünden daha çok çalışacağız. Siyasetimizde başlayan YİD projeleri Amerika'da doktora dersi olarak okutuluyorsa bunlar sizin ileri görüşünüz sayesinde.

* Bundan sonra da yine dünyada gıpta ile izlenecek Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'nin projesi denecek birçok projeyi hizmete sokacağız.

* Mühendisinden teknikerine teknisyenine işçisine hepsine çok çok teşekkür ediyoruz. Sizlere saygılar sunuyoruz. Projemiz ve bağlantı yolları dünyaya hayırlı olsun diyorum.

İSMAİL KAHRAMAN: AĞUSTOS AYI BİZİM ZAFER AYIMIZDIR

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın konuşmasından notlar;

* Değerli Cumhurbaşkanım bugün 3 yıl önce temelini sizin attığınız eserin açılışını yapmak bahtiyarlığını yaşıyoruz. İstanbul'un Fethi'nde temelini attığımız projeyi açıyoruz, hayırlı olsun.

* Ağustos ayı bizim zafer ayımızdır, şimdi de teknolojik bir zaferin açılışındayız. 26 Ağustos 1071 Anadolu'ya giriş yılımızdır.

* Köprülerimiz tarihi taşıyor, eğer biz tarihe sahip çıkmazsak köksüz ağaç gibi kururuz. İnşallah bu eserlere daha nicelerini katacağız. Bütün emek verenlerden Allah razı olsun.

ABDULLAH GÜL: İNANIYORUM Kİ İSTANBUL'DA HAYAT KOLAYLAŞACAK

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün konuşmasından notlar;

* Bundan 3 sene önce o zaman yine burada konuşmuş, bu köprünün adının Yavuz Sultan Selim olduğunu açıklamıştık. Bütün insanlığa hayırlı olsun.

* Köprüyle birlikte muhteşem otobanlarda çalışmalar devam ediyor. İnanıyorum ki İstanbul'da hayat kolaylaşacak. Bu köprünün yapılmasında en çok emeği geçenleri en iyi bilen benim.

* Ondan sonra değerli Başbakan Binali Bey'in ilk hükümetimizi kurduğunda o günkü kabinemde ulaşımda havadan denizden karadan Türkiye'ye çok önemli eserler kazandıran Sayın Başbakan, onlarla birlikte çalışan bütün kabine üyelerimiz bütün onayları veren partilerimiz hepsinin çok büyük katkısı var.

* Hepsinin hazırlanmasında önümüzde getirilmesinde şüphesiz ki hepsinin emeği var. Bu yolları vaktinden önce yapan bütün emeği geçen mühendisleri tebrik etmek gerekir.

AHMET DAVUTOĞLU: 26 AĞUSTOS DÜNYANIN EN UZUN VE EN DONANIMLI KÖPRÜSÜNÜN AÇILIŞ GÜNÜ OLARAK ANILACAK 

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun konuşmasından notlar;

* Bir millet ülkesinin gönül coğrafyasının kaderini yüreğinde bileğinde tutarak bir zafer kazandı. İstanbul her şeye layıktır. İstanbul'un her şeyin en iyisine layıktır. 26 Ağustos bir tarihi yıl olarak, dünyanın en uzun ve en donanımlı köprüsünün açılış günü olarak anılacak.

* Bugün bayramımıza gölge düşürmek isteyip dün dahi Cizre'de katliam yapanlara bu bayrak birdir, bu millet ebediyen özgürdür, özgür kalacak.

* Aziz Cumhurbaşkanım sizin sayenizde nice projeleri devreye sokacağız. 14 yıllık Ak Parti'nin hizmet anlayışıdır bu projeler. Bütün Bakanlarımıza, müteahhit firmaya ki ne kadar titiz çalıştıklarını biliyorum ve en çok da işçilerimize teşekkür ediyorum.

DÜNYA LİDERLERİ KÖPRÜ AÇILIŞINDAYDI

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile otoyol ve bağlantı yollarının açılış törenine ayrıca  Bahreyn Kralı Hamed bin İsa Al Halife, Bosna Hersek Başkanlık Konseyi Başkanı Bakir İzetbegoviç, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Pakistan Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif, Sırbistan Başbakan Yardımcısı Rasim Ljajic ve Gürcistan Başbakan Birinci Yardımcısı Dimitri Kumsisihvili'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda yabancı devlet adamı da katıldı.Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Binali Yıldırım, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan'ın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da açılışta konuşma yaptı.