Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, darbe girişimine rağmen yatırımların hız kesmediğine dikkat çekerken, 3’üncü köprünün ardından yıl bitmeden Avrasya Tüneli’ni de açacaklarını söyledi. Tünelin, planlanandan 7 ay önce 20 Aralık’ta açılacağını kaydeden Arslan, projenin şehir merkezindeki trafik sıkışıklığını engelleyeceğini ifade etti. Arslan, geçiş ücretinin 12 TL+KDV olacağını söyledi. Arslan, İstanbul Boğazı’nın altından geçen tünel ve yaklaşım yollarındaki çalışmaların büyük bölümünün tamamlandığını vurgulayarak, proje için 24 saat 8 ayrı şantiyede çalışmaların yürütüldüğünü kaydetti.

GEÇİŞ ÜCRETİ 12 TL+KDV

Arslan, projenin yaklaşım yollarının da iyileştirilip genişletildiğini, kavşakların düzenlendiğini ve uygun yaya geçitleri yapıldığını anlattı. Arslan, projenin planlanandan 7 ay önce hizmete sokulacağını ifade ederken, “Şu anda Boğaz geçişinde trafik yükünü taşıyan iki köprünün yükünü hafifletecek Avrasya Tüneli’nden, günde ortalama 120 bin aracın geçmesi bekleniyor” dedi. Arslan, geçiş ücretinin otomobiller için 12 TL+KDV olacağını söyledi. Proje için kamu kaynağı kullanılmadığına dikkat çeken Arslan, “Proje, 24 yıl 5 ay süreyle işletilecek. Bu süre sonunda Avrasya Tüneli kamuya devredilecek. Proje, yap-işlet-devret modeliyle yaklaşık 1 milyar 245 milyon dolarlık finansmanla gerçekleştiriliyor” diye konuştu.

7.5’LİK DEPREME DAYANIKLI

Arslan, Avrasya Tüneli’nin 7.5 büyüklüğünde bir depreme dayanacak şekilde tasarlandığını belirterek, “Boğaz’ın altında inşa edilen sistem, İstanbul’da 500 yılda bir olacak en büyük depremde hiç hasarsız hizmete devam edebilecek” dedi. Tünel, 7 gün 24 saat hizmet verecek. Geçiş ücreti HGS ve OGS aracılığı ile ödenebilecek. Nakit gişesi olmayacak. Asya girişi Harem’de, Avrupa girişi Çatladıkapı’da yer alacak.

15 DAKİKADA YOLCULUK

Projenin yararlarına dikkat çeken Arslan, şunları kaydetti: n Kazlıçeşme-Göztepe hattında yolculuk süresi 15 dakikaya kadar inecek. İki katlı tünelin her katında 2 şeritten tek yönlü geçiş sağlanacak. n Tarihi yarımadanın doğusunda kayda değer oranda trafik azalacak. Boğaziçi, Galata ve Unkapanı köprülerindeki araç trafiğinde hissedilir rahatlama olacak. İstanbul’un siluetine zarar vermeyecek.

‘SADECE YAKIT TASARRUFU 160 MİLYON TL OLACAK’

Arslan, araç geçiş ücretlerinden elde edilecek gelirin paylaşımı sayesinde yılda yaklaşık 180 milyon TL devletin gelir sağlayacağını belirterek, “Projenin açılmasıyla birlikte yılda toplam 160 milyon TL’lik (38 milyon litre) yakıt tasarrufu sağlanacak. Boğaz geçişlerinde sağlayacağı ek kapasite sayesinde yolculuk sürelerindeki kısalma ile yılda yaklaşık 52 milyon saat zaman tasarrufu sağlanacak. Tüneli kullanan araçların seyahat mesafesinin ve zamanının azalmasıyla, araçların salgıladığı emisyon miktarı yılda yaklaşık 82 bin ton azaltılarak çevresel katkı sağlanacak” diye konuştu.

Deniz ÇİÇEK / GAZETE HABERTÜRK