Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Odak Şehir İstanbul projesi kapsamında pek çok ulaştırma projesi planlaması işini alan İmpo İmar ekibi, Bakırköy İDO – Kirazlı Metro Hattı Revize Projesi, Esenler Nostaljik Tramvay Hattı Projesi, Dolmabaçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Tünelleri Revize Projesi, Çekmeköy İlçesi Şile Otobanı Yolu Yol Kavşak Ön Projesini gerçekleştirdi. Ayrıca 20 km uzunluğundaki Kazlıçeşme-Söğütlüçeşme Metro Hattının ve 6 km uzunluğunda Sarıgazi-Türkiş Blokları Metro Hattının imar planlarının hazırlığına başladı.

Konuyla ilgili bilgi veren İmpo İmar Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Oflaz, imzalanan sözleşme neticesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından üretilen ulaşım projelerinin planlama süreçlerini yürüttüklerini söyledi. Sözkonusu ulaşım projelerinin metro hattı, tramvay hattı, yol-kavşak, üst geçit, alt geçit, tünel, araç köprüsü gibi bütün bileşenleri kapsadığını ifade eden Hüseyin Oflaz, ekip olarak Türkiye’de iş yapan uluslararası firmalarla da çalıştıklarını söyledi.

Ulaşım planlama işlerini ilgili kamu kurumlarından ihaleyle aldıklarını ifade eden Oflaz, son dönemde yurt dışı bağlantılı olup yurt içi referanslarla yönlendirilen işler yaptıklarını sözlerine ekledi.

Geçen yıl İspanyol IDOM Firması ile birlikte Sultangazi-Vezneciler arası yaklaşık 15 km uzunluğundaki metro hattının planlamasını yaptıklarını anlatan Oflaz, “Bu plan çalışması İstanbul Büyükşehir Belediye meclisince onaylanarak yürürlüğe girdi. Ayrıca ülkemizde faaliyet gösteren uluslararası bir firma olan İtalyan Geodata ile yeni bir sözleşmeye imza attık. Buna göre yaklaşık 20 km uzunluğundaki Kazlıçeşme-Söğütlüçeşme Metro Hattının (1.Aşama) ve 6 km uzunluğunda Sarıgazi-Türkiş Blokları Metro Hattının imar planlarının hazırlanmasına başladık” diye konuştu.

Oflaz, özellikle artan nüfus dolayısıyla trafik sorunu yaşayan büyük kentler için zorunlu hale gelen ulaşım planlamasıyla ilgili olarak şu tanımlamayı yaptı:

“Ulaşım planlaması, kentlerin artan nüfusuyla birlikte açığa çıkan ulaşım sorunlarının giderilmesi adına günümüzde planlamanın farklı bir yaklaşımı olarak ortaya çıktı. Çözüm olarak üretilen yerleşik alan üzerinde var olan karayollarının genişletilmesinde yaşanan mülkiyet sorunları nedeniyle, dünya örneklerinde olduğu gibi, özellikle yeraltı raylı sistem hatlarının gelişmesi ulaşım sorunlarının giderilmesinde önemli rol oynuyor"