Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Rusya'nın doğalgaz şirketi Gazprom, "al ya da öde" anlaşmasını gerekçe göstererek Ukrayna'nın Naftogaz şirketine almadığı doğalgaz için 2,5 milyar dolarlık fatura gönderdi.

Gazprom'dan yapılan açıklamada, Naftogaz ile 2009 yılında yapılan anlaşmaya göre alan tarafın, alacağı doğalgazın yıllık asgari miktarını ödemekle yükümlü olduğu belirtildi. Anlaşmaya göre 2015 yılı üçüncü çeyreğinde yıllık asgari miktarının 10,485 milyar metreküp olduğu kaydedildi. Ayrıca üçüncü çeyrekte Ukrayna'ya satılan doğalgaz miktarı da eklenerek toplamda 2,5 milyar dolarlık fatura gönderildiği açıklandı. Gazprom, 10 gün içerisinde ödemenin yapılmasını bekliyor.

2015 yılının birinci, ikinci ve dördüncü çeyrek için "al yada öde" kuralının uygulanmadığı açıklandı.

Öte yandan Gazprom Başkanı Aleksey Miller, 2015 yılı üçüncü çeyreğinde Ukrayna'nın Rus doğalgazından vazgeçtiğini, ancak "al yada öde" kuralının geçersizliği konusunda bir değişiklik yapılmadığını söyledi.

Ukrayna, 2015 yılında Rusya'dan sadece 6,1 milyar metreküp doğalgaz alarak "antirekor" kırdığı ifade edildi.

Rusya, 2012-2014 yılı tarihleri arasındaki çeşitli dönemler için "al yada öde" kuralı çerçevesinde Ukrayna'dan 26,7 milyar dolar talep ediyor.

Ukrayna ise Rusya'nın talebinde olumsuz yanıt vererek olayı Stockholm Ticaret Odası Tahkim Kurumu'na taşıyacağını açıkladı.

CHA