Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Rusya Enerji Bakanı Aleksander Novak, OPEC'in OPEC üyesi veüyesi olmayan petrol üreticilerini Şubat ayında biraraya getirme planına destek verdi.

Novak, düşük petrol fiyatlarının ve üretimde olası azaltımın nasıl koordine edileceğinin ele alınacağı toplantıya Rusya'nın katılmaya hazır olduğunu teyit etti.

Novak yaptığı açıklamada, "Şu anda OPEC ülkeleri hem OPEC üyelerinin hem de OPEC üyesi olmayan ülkeleri Şubat ayında biraraya getirecek
bir toplantı düzenlemeye çalışıyorlar. Petrol üreticisi ülkeler arasında bu konu tartışımakta. Böyle bir toplantıya katılmamız olasılığınıteyit ettik" diye konuştu.

Toplantının gününün henüz belirlenmediğini ifade eden Novak, "Toplantı günü bize bağlı değil. Biz herhangi bir tarihte toplanmaya hazırız. Ancak günün belirlenmesi için diğer ülkelerle bir çalışma yapılıyor" dedi.

Novak ayrıca, OPEC öncülüğünde toplanılması yönünde yapılan girişimlere göre şu anda şartların farklı olduğunu, petrol fiyatlarında devam eden düşüşün şartları değiştirdiğini, petrol fiyatlarında toparlanmanın ne kadar süreceğine yönelik tüm tahminlerin ötelendiğini de vurguladı.